İstiklal Marşımız Kim Tarafından Yazılmıştır, Bestecisi Kimdir?

0
228

İstiklal Marşımız Kim Tarafından Yazılmıştır, Bestecisi Kimdir?

stiklal Marşımız Kim Tarafından Yazılmıştır - İstiklal Marşımız Kim Tarafından Yazılmıştır, Bestecisi Kimdir?

Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin milli marşı 12 Mart 1921’de Türkiye Büyük Milliyet Meclisi tarafından kabul edilmiştir. Sözleri Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılmıştır. Bestecisi Osman Zeki Üngör ve orkestrasyonu da Edgar Manas tarafından yapılmıştır.

Osman Zeki Üngör Kimdir?

stiklal Marşımızın Bestecisi Kimdir - İstiklal Marşımız Kim Tarafından Yazılmıştır, Bestecisi Kimdir?
İstiklal Marşımız Kim Tarafından Yazılmıştır, Bestecisi Kimdir?

Yine müzikle ilgilenen Santuri Hilmi Bey’in torunu ve Hacı Bekirzade Hüseyin Bey’in oğlu olan Osman Zeki Üngör 1880 yılında doğmuş ve 1958 yılında vefat etmiştir. Yeteneği ile II.Abdülhamid’i etkileyerek saraydaki ilk Türk kemancı olmayı başarmıştır. Sarayda birçok konser vermiş v e hayatının erken dönemlerinde binbaşılığa geçmiştir. Savaş sırasında Mızıka-ı Hümayun ile birlikte Avrupa’nın önemli şehirlerinde verdiği konserler de Türk orkestrasının orada çıktığı ilk turneydi. Hayatındaki en büyük ve hep hatırlanacak olan başarısı ise elbette ki İstiklal Marşı bestesidir.

Daha sonra Cumhuriyet’in ilan edilmesi ile birlikte Ankara’da ilk senfonik konserini de orkestra şefi olarak vermiştir. Bir süre müzik öğretmenliği de yapan Osman Zeki Üngör’ün diğer önemli eserleri İlim Marşı, Töre Marşı ve Cumhuriyet Marşı’dır. 78 yaşında vefat ettikten sonra cenazesi Karacahmet Mezarlığına gömülmüştür.

Edgar Manas Kimdir?

1875 yılında İstanbul’da doğan Ermeni kökenli besteci, maestro ve musiki hocası Edgar Manas İstiklal Marşı’nı orkestraya uyarlayan ilk kişidir.

İtalya’da eğitimini tamamlayıp Podova Konservatuarından mezun olan Edgar Manas daha sonra 1905’te İstanbul Konservatuarında kadınlar korosunun başına geçmiş ve idare etmiştir. Buradaki işlerinden sonra 1937 senesinde Meryemana Kilisesi’nin korosuna hayatının 20 yılını adamış, aynı zamanda solfej dersleri ile Ermeni okullarında öğretmenlik yapmaya devam etmiştir.

İstiklal Marşı’nın orkestrasyonu dışında ilk bestesi “Menune Valsi”dir. Beş tane Türkçe ve birçok Ermenice şarkısı bulunur.

Edgar Manas, 9 Mart 1964 yılında 89 yaşında iken İstanbul’da vefat etmiş ve Ermeni Katolik Mezarlığı’na defnedilmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz