İstiklal Marşı Hangi Yıl Yazılmıştır?

stiklal Marşı Hangi Yıl Yazılmıştır - İstiklal Marşı Hangi Yıl Yazılmıştır?

Tüm ülkelerin milli birlik ve beraberliğini perçinlemek için, kendilerine özgün temel değerlerinden en önemlisi bayrak ile birlikte milli marşlardır. Ülkemizde kurtuluş ve bağımsızlık mücadelesi ile ilişkilendirildiği için, İstiklal Marşı ile ilgili bilgiler, herkesin bilmesi gereken önemli genel kültür sorularının başında gelmektedir.

İstiklal Marşı Yazılma Kararı Ne Zaman Alındı?

Herkesin malumudur ki, Türk İstiklal Mücadelesi Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı gün olan 19 Mayıs 1919 tarihi itibarıyla resmi olarak başlamıştı. O yıllar, halkı bir milli mücadele duygusu etrafında birleştirmek için çeşitli argümanlar gerekmekteydi. Bazı günlerde yapılan toplantılar, tamimler, genelgeler halkı bu fikre destek olmaları için etkili olmuştu. Dini ve manevi değerler ile toplumu harekete geçirmek de uygulanan fikirlerdendi.

Bu doğrultuda, Mustafa Kemal’in en yakın silah arkadaşlarından İsmet İnönü tarafından, Türk Milli Marşı yazdırılması teklifi, 1920 yılında gündeme getirildi. Bu teklif doğrultusunda, para ödüllü bir İstiklal Marşı yazma yarışması düzenlendi.

Yarışmaya toplam 724 eser iştirak etti. Dönemin en büyük şairlerinden gösterilen Mehmet Akif Ersoy, milli marşın para karşılığı yazılmaması gerektiğine olan inancı nedeniyle, bu yarışmaya katılmamıştı. Yarışmaya katılan şairlerden hiçbirinin eseri birinci olmaya layık görülmeyince, Hamdullah Suphi Tanrıöver, Mehmet Akif Ersoy’u ikna etmek için harekete geçti. Uzun uğraşlar sonrasında, para ödülü olamayacağı konusunda ikna ederek, Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı yazmasını kabul ettirdi.

İstiklal Marşı Ne Zaman Yazıldı?

Mehmet Akif Ersoy, 1921 yılında 48 saat içinde bu anlamlı şiiri yazarak yetkililere teslim etti. TBMM’de 1 Mart 1921 tarihinde gerçekleşen toplantı sonrasında okunan bu şiir, ayakta alkışlar ve gözyaşları arasında dinlendi. Daha sonra 12 Mart 1921’de yapılan T.B.M.M toplantısı ile de Türkiye Milli Marşı olarak resmen kabul edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here