İsrail Devleti Ne Zaman, Kim Tarafından Kurulmuştur?

0
277

İsrail Devleti Ne Zaman, Kim Tarafından Kurulmuştur? İngiliz mandası altındaki Filistin’de bir Yahudi yurdunun kurulması çalışmaları, XIX.yüzyılın ikinci yarısında ortaya çıkmıştı. Bu amaçla ilk kongre, 29 Ağustos 1897’de İsviçre’de Basel’de toplanmış ve kongre’de  Yahudilerin Filistin’de bir “yurt” edinmesi kararı alınmıştır.

İsrail Devleti Ne Zaman, Kim Tarafından Kurulmuştur?

sral Devleti Ne Zaman Kim Tarafından Kurulmuştur - İsrail Devleti Ne Zaman, Kim Tarafından Kurulmuştur?
İsral Devleti Ne Zaman, Kim Tarafından Kurulmuştur?

Filistin, Osmanlı Devleti toprakları içerisinde yer almaktaydı.Bu sebeple Dünya Siyonist Örgütü Başkanı Theodor Herzi, Yahudilerin Filistin’e göç etmelerine izin vermesine karşılık II.Abdülhamid’e Osmanlı Devleti’nin dış borçlarını ödemeyi önermiş ancak istediği sonucu maalesef alamamıştı. Buna rağmen Filistin’de izinsiz olarak kurulan Yahudi kolonilerinin rakamı 1914 yılında kırk altıya ulaşmıştır.

I.Dünya Savaşı sırasında, Başkan Wilson’un da Yahudi sorununu desteklemesi, İngiltere’yi harekete geçirmiş, İngiliz Dışişleri Bakanı Balfour, 2 Kasım 1917 yılında Siyonist Federasyonu Başkanı’na gönderdiği mektupla, İngiltere’nin Filistin’de bir Yahudi devleti kurulmasını kabul ettiği resmen açıklanmıştır. ” Balfour Deklerasyonu ” ismini taşıyan bu belge Yahudi Devleti kurulması sorununun bir dönüm noktası sayılmaktadır. Bu tarihten sonra Yahudiler, büyük kitleler halinde Filisti’ne göç etmeye başlamışlardır.

Yahudiler II.Dünya Savaşı sırasında da Filistin’de bir israil devleti kurmak amacıyla çalışmalarını sürdürdüler. Savaşın sonlarına doğru Filistin’deki Yahudiler de girişimlere başladı. Bu arada Filistin’de bağımsız Arap Devleti kurulması için çalışmalarını hızlandırdılar.

İngiltere’nin Yahudileri desteklemesine karşılık Almanya ve İtalya, Arapları destekliyordu. İngiltere, ABD’nin de desteğini alarak 1947 yılında Filisti sorununu Birleşmiş Milletler Teşkilatına götürdü. Bu arada Filistin’in Araplar ve Yahudiler arasında bölünmesine, Kudüs’e ise tarafsız bir statü verilmesine karar verildi.

İsrail Devleti Ne Zaman Kuruldu?

Birleşmiş Milletlerin bu taksim kararı Arap ülkelerinde tepkiyle karşılandı.Bu ülkelerde ABD ve Birleşmiş Milletler aleyhine gösteriler yapıldı. 1947 yılı Aralık ayı başlarından itibaren, Filistin’de, Arap ve Yahudiler arasında çatışmalar başladı. Güvenlik Konseyi konuyu ele alarak görüştü fakat bir sonuç alınamadı. Bu sırada İngiltere, 14 Mayıs 1948’te, Filistin’deki manda yönetimini tek taraflı olarak kaldırdı. Aynı gün, Yahudiler İsrail Devleti’nin kurulduğu ilan etti. Bu tarihten günümüze kadar uzanan Arap- İsrail savaşları ve Filistin sorunu başlamıştır.

“Akdeniz’in Kıyısında Tel-Aviv” Başlıklı Makaleyi Okuyabilirsiniz.

Akdeniz’in Kıyısında Tel-Aviv

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz