İsmet İnönü Kimdir? Hayatı ve Biyografisi

0
322

İsmet İnönü Kimdir? Hayatı ve Biyografisi

İsmet İnönü 24 Eylül 1884 yılında İzmir’in güncel adı 842. sokak olan ve o zamanlarda İngiliz yokuşu olarak adlandırılan sokakta sade görünümüyle dikkat çeken mütevazı bir evde doğdu. Babasının adı Reşit Bey annesinin adı Cevriye Hanımdı. İsmet İnönü İzmir doğumlu olmasına rağmen ailesinde ne anne tarafı nede baba tarafı İzmirliydi. Annesi Deliorman Türkmenlerinden babası ise Bitlisliydi. Bitlis de Kürüm soyundan olduğu söylenmektedir. Cevriye hanım tahsil görmüş köklü bir aileden gelmekteydi. Babasının vefatından sonra 4 kardeş İstanbul’a göç ederler. Burada 1880 yılında Reşit Bey ile evlenirler.

smet İnönü Kimdir Hayatı ve Biyografisi - İsmet İnönü Kimdir? Hayatı ve Biyografisi

İsmet İnönü’nün Aile Hayatı

İsmet İnönü beş çocuklu bir ailenin ikinci çocuğu olarak dünyaya geldi. En büyük erkek kardeşi askeri doktor olur, ikinci erkek kardeşi daima ticaretle uğraşır, üçüncü erkek kardeşi çok küçük yaşlarda bir deniz kazasında vefat eder. Kız kardeşi ise bir subay binbaşı ile evlenir.

İsmet İnönü babasının Adliyede sorgu yargıçlığı yapması sebebiyle daha 40 günlükken Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde yaşamaya başlamıştır. Önce İzmir sonra Foça ardından Boldan sonra tekrar İzmir’e dönerler. Babası 4 yıl gibi uzun bir aradan sonra Sivas’a tayin olur. İsmet İnönü ilkokula burada gitmeye başlar. İsmet İnönü’ nün asker oyunları oynamayı ve müzik aletleri çalmayı çok seven bir kişiliği vardı. Reşit Bey toplum ahlakına büyük önem veren Müslümanlığı yaşayan birisiydi. Mizacı sertti. İsmet İnönü bu durumu ben çocuklarımla arkadaş oldum. Onları öyle büyütmeye çalıştım diyerek anlatmaktadır.

Babasının satranç konusunda üstün bir yeteneği vardı. İsmet İnönü’de çok küçük yaşlar satranç oynamaya başlar. Daha sonraları satranç oynamasının onun karakteri ve askeri kişiliği üzerinde büyük etkileri olacaktır. İsmet İnönü altı ay boyunda mahallede bir ilkokula gider. Sonra askeri ortaokula gitmeye başlar. Türkiye’nin tarihine katkı sağlayacak İsmet İnönü ortaya çıkmaya başlayacaktır. İsmet İnönü’nün hayatı genel kültür anlamında Türk gençliği çok şey katacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz