İlk Kültür Ve Turizm Bakanı Kimdir?

 Ülkemizde görev yapmış ilk kültür ve turizm bakanı 25 Temmuz 1957 yılında göreve atanmış olan İbrahim Sıtkı Yılcalıdır. Dönemin başbakanı Adnan Menderestir.

lk Kültür Ve Turizm Bakanı Kimdir - İlk Kültür Ve Turizm Bakanı Kimdir?

İbrahim Sıtkı Yılcalı 1908 Balıkesir doğumludur. Kuvayı milliye taraflarından Yılcadızade Şükrü Efendi babasıdır. Balıkesir’in ileri gelen ailelerindendir. İstanbul hukuk fakültesini bitirmiş ve Paris hukuk fakültesinde doktorasını yapmıştır. Avukatlık, maliye müşavirliği gibi mesleklerde çalışmıştır. Evlidir ve 2 çocuk babasıdır. Çok lisanslı olup Fransızca konuşa bilmektedir. 29 Aralık 1988 yılında hayatını kaybetmiştir.

 ÇALIŞMA GEÇMİŞİ

Çalışma hayatına öncelikle İstanbul da bir okulda öğretmenlik ile başlamıştır. Türk dili gazetesinde kendi ismi dışında Sungur Tekin takma adıyla gazetecilik yapmıştır. Bir dönem maliye müfettişliği yapmış ve terfiler almıştır. 4. , 10. 11. Döneminde doğduğu ilin milletvekilliğini yapmıştır. Turizm bakanı, işletme bakanlığı, ekonomi ve ticaret bakanlığı, Türkiye büyük millet meclisi başkan vekilliği, ilk başkanlıkları gibi birçok görevde bulunmuştur. Balıkesir posta gazetesinde başyazarlık yapmıştır. 1960 darbesi ile ceza evine girmiştir. 1975 yılında adalet partisi senatörlüğü görevini yapmıştır.

 ÇIKARTTIĞI ESERLER

Kitlenmiş dünya adında bir şiir kitabı çıkartmıştır. 3. Katın isyanları, narlı kahvede deli divane, toprak gemi adlı şiir kitapları da mevcuttur. Bir sene içinde iki ayrı cilt çıkan kitabı çağımızın cumhuriyeti adlı eserdir. Gezip gördüklerini anlatan bir kitap da batıya kalkan tren isimli gezi kitabı olmuştur. Bu kitapları geçmiş kütüphanelerden kaynak alınarak günümüze ulaştırılmıştır.

İbrahim Sıtkı Yılcalı soyundan gelen kardeşinin oğlu Rona Yılcalı günümüzde Balıkesir sanayi odasında başkanlık görevini yürütmektedir.

Genç neslin sınavlarda, bilgi yarışmalarında karşısına çıkabilecek genel kültür soruları olabileceği gibi geçmiş tarihlerde gelmiş geçmiş olan meclis bakanlarını bilmek tarihi kuvvetlendirmek için önemli olmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 × 3 =