İlk Faks Cihazı Ne Zaman İcat Edildi?

0
302

İlk Faks Cihazı Ne Zaman İcat Edildi? Faks makinesi tarih boyunca oldukça büyük hizmet vermiş olup günlük hayatımızda da sık sık ihtiyaç duyduğumuz aletlerden birisidir.

İlk Faks Cihazı Ne Zaman İcat Edildi?

Faks makinesinin tarihine bakacak olursak 27 Kasım 1843 yılında ilk olarak faks makinesi ortaya çıkmış olup patent başvurusunda bulunulmuştur.

POY4mO 300x139 - İlk Faks Cihazı Ne Zaman İcat Edildi?
İlk Faks Cihazı Ne Zaman İcat Edildi?

Yapılan bu ilk faks makinesi üzerinde iletken bir madde üzerinde yer alan elektriksel olarak haritalama işlemi için sarkaçlar kullanılmasını öneri olarak sunulmuş oluğ aslında bu işlem uygulanamamış olup rafa kaldırılmıştır.Sonraki yıllarda tarih 1848 yılını gösterdiğinde Frederick Bakewell oldukça gelişmiş bir faks makinesinin patentini almış olup ilk olarak halka açık bir belge iletimi yapılmış herkese gösterilmiştir.

Faks makinesi orta olmasına rağmen hiç bir zaman ticari alanda kullanılamadı ve yaygınlaşamadı.Tarih 1861 yılını gösterdiğinde Giovanni Caselli on yıllık bir çalışmasının ardından yeni bir faks makinesi geliştirerek kullanıma açtı ve bu makine Fransız hükümeti tarafından kullanılmış olup buradan yaygınlaşmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here