Ildır Bölgesini Tanıyalım,Ildır Gezilecek Yerleri?

0
315

Ildır Bölgesini Tanıyalım,Ildır Gezilecek Yerleri? Dağ yamaçlarına uzanan yemyeşil bir doğa içerisinde karşısına durgun mavi denizi alan huzur dolu bir köydür, Ildır.

Ildır Bölgesini Tanıyalım,Ildır Gezilecek Yerleri?

1gR3aB 300x200 - Ildır Bölgesini Tanıyalım,Ildır Gezilecek Yerleri?
Ildır Bölgesini Tanıyalım,Ildır Gezilecek Yerleri

Köy halkı ne kadar Ildırı denmesini istese de günümüzde Ildır adı ile bilinmektedir. “Erythra” yunanca da “Kızılkent” köyün eski adı olmakla birlikte toprağının kırmızı renkte olmasından dolayı önceki yıllarda bu şekilde anılmıştır.

2. Derece sit alanı olup bir tek çivi bile çakılamayan bu köy doğallığını korumaktadır. Hellenistik döneme ait birçok tarihi eser bulunmakta olup köy evlerinde bile halen daha mozaik taşları görebilirsiniz.

Genellikle butik otel tarzı işletmeleri olan bölgede uygun fiyatlarda tatil imkânları olup, erken rezervasyon dönemini ise kaçırmamanızı öneririz. Ildır’ da sabah mis gibi bir hava ile köy kahvaltısı eşliğinde güne başlamak tatil için harika bir seçim olsa gerek.

nW4a9N 300x200 - Ildır Bölgesini Tanıyalım,Ildır Gezilecek Yerleri?

Ildır Gezilecek Yerler

Erythrai Antik Kenti

Hellenistik dönemden kalma antik kent içerisinde tiyatrodan şehir surlarına ve mozaiklerine kadar birçok tarihi eser bulunmaktadır. Tarihi bir gezi için yalnızca antik kenti gezmeniz gerekmiyor çünkü köyün içerisinde de birçok eser bulunmakla birlikte evler de bile eskiye ait mozaikler görebilirsiniz.

vp3lAA 300x200 - Ildır Bölgesini Tanıyalım,Ildır Gezilecek Yerleri?

Zeki Müren Adası

Ildır köyünün hemen karşısında üzerinde tek bir ağaç görünen adaya zamanında Zeki Müren çok gelirmiş. Burayı almak istemiş fakat devletten izin alamadığından köy halkı da buraya Zeki Müren Adası ismini koymuştur.

Ildır’ da Neler Yenir?

Tam bir balıkçı köyü olan Ildır da en lezzetli balıkları sahilinde ki küçük balık lokantalarında yiyebilirsiniz. Tatlı severler için harika bir manzara eşliğinde çok özel bir lokma tatlısı tadabilirsiniz. Bir de enginarı meşhur olan bu köyün kadınlarının yaptığı çeşit çeşit enginar yemeklerini de tatmadan ve köyün pazarı pazartesi kurulduğundan o güne denk gelirseniz köyün taze otları ve sebzelerinden alıp buradan ayrılmayın deriz.
“tatilvitrini.com’ da” yurt içinde 3.500’ü aşkın otelden, istediğiniz ilde, dilediğiniz fiyat aralığında, 5 yıldızlı, termal, kayak ya da balayı otelleri.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz