Hz. İsa’ya İhanet Eden Havarisi Kimdir?

0
204

Hz. İsa’ya İhanet Eden Havarisi Kimdir?

Hz. İsa’ya ihanet eden havari konusunda tüm parmaklar Yahuda İskariyot’a çevriliyor. Hristiyan ve Müslüman inancına göre iki inanç da Yahuda İskeriyot’un, Hz. İsa’ya ihanet ettiği yönündedir. Ancak İngiliz yazar Jeffery Archer’e göre ise Yahuda İskeriyot’un Hz. İsa’ya ihanet etmediğini ve İsa’yı kurtarmak isterken kendisinin ihanete uğradığını iddia etmektedir.

 Hristiyan İnancına Göre İddia Edilen Gerçek

Hristiyan inancına göre Yahuda, İsa’ya ihanet ederek çarmıha gerilip idam edilmesine neden olmuştur. Filistin’de bulunan Yahudiler, Romalılar tarafından işgal altındayken Filistin bir Romalı vali tarafından yönetiliyordu. Yaşanan bu karışık siyasi ortamda halk ise bir Kurtarıcı yani Mesih özlemiyle yaşamaktaydı. O zamanda ortaya çıkan İsa’nın varlığı, karışık siyasi ortamdaki yöneticileri endişelendirmişti. İsa’yı hiç görmemiş olan askerler, Yahuda ile işbirliği yapıp İsa’yı yakalayacaklardı. Böylece İsa çok kolay bir şekilde anlaşılıp yakalanacaktı. Bir gece vakti elçileriyle birlikte İsa’yı gören Yahuda, askerlere İsa’yı gösterdi ve o sırada askerler İsa’yı yakalayıp bağladılar. Yahuda, anlaşmayı başarıyla gerçekleştirmişti ancak sonra vicdanına yenik düşüp intihar etmiştir.

Müslüman inancına göre de olay, Hristiyan inancıyla aynıdır ve hatta İsa, çarmıha gerildiğinde Allah nezdinde bir kişi İsa gibi gösterilip orada can vermiştir. İsa, ona ihanet edenler tarafından ne öldürülmüştü ne de asılmıştı.

 İngiliz Yazar Jeffery Archer İddiası 

Jeffery Archer ise İsa’ya ihanet eden Yahuda İskaryot’un aslında İsa’ya ihanet etmediğini İsa’yı kurtarmak isterken kendisinin ihanete uğradığını düşünmektedir. Bu sonuca ise eski bir Mısır çöl mağarasında bulunan 1700 yıllık bir el yazmasının incelenmesi ile ulaşmıştır. Bu el yazmasında Yahuda’nın oğlu olduğu tahmin edilen Bünyamin İskaryot’un ağzından o günler anlatılıyordu.

Bu konuda kısa bir genel kültür araştırması yapıldığında sonuç Yahuda İskaryot’un İsa’ya ihanet ettiğidir. Anlaşma sonuca ulaştığında ödülünü alan Yahuda, daha sonra kendi vicdanına yenik düşmüştür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

twenty − 5 =