Hicretin İslam Tarihi Açısından Önemi Nedir?

0
76

Hicretin İslam Tarihi Açısından Önemi Nedir?

Hicretin İslam Tarihi Açısından Önemi Nedir?

Hicret’in Yapılması İslam’a Ne Gibi Faydaları Olmuştur?

Hz Muhammed (S.A.) Mekke’de İslam’ı artık tam manasıyla anlatamıyordu. Müşriklerin İslam’a karşı gösterdikleri tavır Müslümanları son derece çaresiz bırakmıştı. Mekkeli müşrikler Hz. Muhammed’i (SA) dininden cayması için hiçbir zulüm ve baskıyı yapmaktan çekinmiyordu aynı zamanda Müslümanların can ve mal güvenlikleri tehlikedeydi. Artık kalıcı bir çözüm düşünmesi gerekiyordu bunun üzerine Hz Muhammed (S.V) Müslümanları Habeşistan’a göç etmelerine izin veriyordu. Böylelikle 15 16 kişilik bir heyetle Habeşistan’a göç edilmişti.

Habeşistan’dan Başka Nereler Hicret Edilmiştir?

Hicret’in yolu artık açılmıştı. Habeşistan’a hicretten sonra artık Medine’ye de hicret başlamıştı. Bu göçteki kişiler ve bu kişileri kabul edenler Ensar ve Muhacir diye adlandırılıyordu. Burada Allah adına tam bir kardeşlik meydana geliyordu. Artık Medine’de ki Müslümanlar Mekke’ye hicret eden kardeşlerine evlerini, işlerini, aşlarını hiç çekinmeden paylaşıyorlar adeta dünyaya eşi benzeri görülmemiş bir kardeşliğin örneğini gösteriyorlardı.

Hicretin Başka Ne Gibi Bir Katkıları Var.

Bilinmelidir ki Hz Muhammed (S.A.)’in her hareketi İslam’ı açıkladığı için bu olayda İslam’a yeni bir bakış, yeni bir öğreti kazandırmıştı. Yani zor durumda olunması İslam’ı yaymak adına bulunduğun ya da doğduğun yerleri terk edip göç etmek İslam adına yeni bir öğreti olmuştur.

Hicret Yapılmasaydı Ne Olurdu?

Eğer Müslümanlar hicret yapmasalardı müşriklerin eza ve cefalarına boyun eğmeleri gerekiyordu. Bu da İslam anlayışına ters bir bakıştır. Çünkü İslam’ın birçok ibadeti hür olarak gerçekleşiyordu. Örneğin Cuma günü Müslümanlarca kılınması gerekli olan Cuma namazı ibadeti hür olmaları durumunda ancak geçerli sayılıyordu. Aksi takdirde yapılan ibadetin farzın dışına kaldığı nafile diye adlandırılan bir ibadet türüne geçtiği herkes tarafından biliniyordu. Ve böylelikle ibadetlerini tam yapamaz duruma gelebiliyorlardı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

16 + 17 =