Hezarfen Ahmet Çelebi Kimdir? Galata Kulesi’nden Atladı mı?

0
360

Herkes Hezarfen Ahmet Çelebi ’yi Galata Kulesi üzerinden kendi yaptığı kanatlarla atlayıp Üsküdar’a inmesiyle bilir. Pek çok yazılı kaynakta ise İlk Uçan Türk olarak bahsedilmektedir. Nedense bu durum bizler tarafından da hemen benimsenmiş ve hiç sorgulama ihtiyacı duyulmamış bir konudur. Peki, Hezarfen Ahmet Çelebi gerçekten Galata Kulesi’nden uçtu mu?

Hezarfen’in Galata Kulesi’nden atlayışı ile ilgili olarak günümüze çok az yazılı kaynak gelmiştir. Bu kaynaklardan en bilineni ise Evliya Çelebi’nin yazdıklarıdır. Bunun dışındaki, kalan bir iki kaynağın ise Evliya Çelebi’nin yazdıklarından yola çıkılarak bir bakıma “kaynağın kaynağı” olduğu yazıları içeriklerinde kullanılan dil ve üsluptan anlaşılmaktadır.

Evliya Çelebi, konu ile ilgili olarak yazdıklarında, Hezarfen’in kendi yaptığı kanatlar ile kulenin tepesinden bir atlayış gerçekleştirdiğini anlatmaktadır. Bu atlayışı ise kulenin dibinde toplanmış bir grup insanın da izlediğini söylemektedir. Hepsinden önemlisi ise dönemin Osmanlı padişahı 4. Murat’ın da sarayın penceresinden bu atlayışı takip ettiğinden bahsedilmektedir. Evliya Çelebi’nin kaynağına göre şiddetli bir lodosun olduğu havada, Hezarfen Ahmet Çelebi, kuleden başarılı bir atlayış gerçekleştirmiş ve Üsküdar’da bulunan Doğancılar Meydanına inmiştir.

Akıllarda Soru İşaretleri Mevcut

Konunun bir de “Ancak”ları bulunmakta. Bunlardan bir tanesi de Evliya Çelebi’nin bu konuyu anlatırken kullandığı alaycı dil. Buradan anlaşılan Evliya Çelebi’nin olayı biraz abarttığı. Diğer taraftan ise işin içine matematik girince bu atlayışın imkânsız bir hale dönüşmesi. Galata Kulesi’nin yerden yüksekliği ve Hezarfen’in indiği söylenen Doğancılar Meydanı’nın yerden yüksekliği ölçülüp, iki nokta arasındaki mesafe ile orantılandığında, Hezarfen Ahmet Çelebi ’nin bu uçuşu yapabilmesi için günümüz planörlerinden bile çok iyi bir kanat sistemi kullanmış olması gerekiyor ki bu biraz imkânsız. Bununla birlikte Evliya Çelebi’nin bahsettiği şiddetli lodosun olması bu uçuşu kolaylaştırmaz tam tersine çok daha zorlaştıran bir hale sokacaktı.

hezarfen02 - Hezarfen Ahmet Çelebi Kimdir? Galata Kulesi'nden Atladı mı?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz