Ana Sayfa Kültür-Sanat Havacılık Tarihinin En Büyük Kazası: Tenerife Faciası

Havacılık Tarihinin En Büyük Kazası: Tenerife Faciası

0
583

Bir kazanın meydana gelebilmesi için çeşitli olumsuzlukların da bir araya gelmesi gerekiyor. İşte 1977 yılında yaşanan ve Tenerife Faciası olarak bilinen bu kazada tam 583 kişi hayatını kaybetti. Bu kazanın oluşmasında birden fazla olumsuzluk vardı.

tenerife03 1024x576 - Havacılık Tarihinin En Büyük Kazası: Tenerife Faciası
Kazanın Animasyonu

Hollanda KLM havayollarına ait Boeing 747 ve Amerikan Pan Am havayollarına ait Boeing 747 İspanya’nın Kanarya Adaları’nda bulunan Gran Canaria havaalanına ineceklerdi. Ancak bu havaalanında yapılan bir bomba ihbarı yüzünden uçaklar civardaki çeşitli havaalanlarına yönlendirildiler. KLM ve Pan Am havayollarına ait uçakların ikisine de Los Rodeos havaalanına inmeleri söylendi. Zamanın en büyük uçakları olan Boeing 747’ler için burası çok küçük bir havaalanıydı.

Uçaklar yakıt almaya başladıkları zaman havaalanına ciddi bir sis çöktü. Öyle ki görüş mesafesi 15-20 metreye kadar düştü. Bu mesafe uçakların inişlerine engel olabilirdi ancak kalkış yapacak olan uçaklar için aynı şey geçerli değil. Yani uçakların kalkış yapmasında bir sakınca yoktu. Yeterli yakıtı alan KLM havayollarına ait uçak kuleden piste doğru yönelmek için izin istedi. Aynı anda Pan Am uçağı da piste çıkmak için hareket etmek istediğini telsizden bildirdi. Kule her iki uçağı da yönlendirmeye başladı. Ancak sis yüzünden kuledeki personelin uçakları görme imkanları yoktu. Bu yüzden sadece telsizle bağlantı kurabiliyorlardı.

tenerife01 - Havacılık Tarihinin En Büyük Kazası: Tenerife Faciası
Kazadan hemen önce. Önde KLM, arka planda ise Pan Am

KLM uçağı pistin bir ucundan piste çıkış yaptı. Kuleden uçağa piste çıkıp kalkmaması ve beklemesi söylendi. Bunun sebebi de havaalanının küçük olmasından dolayı taxiway adı verilen ve piste paralel olan yolların azlığıydı. Normal şartlarda uçaklar taxi yolunu kullanarak piste çıkarlar. Ancak bu havaalanında taxi yolları yetersiz olduğu için uçakların bazıları pist üzerinde ilerleyip belli bir noktadan sonra pistten taxi yoluna geçiyordu. Sonrasında ise pistin ucundan kalkış için tekrar piste çıkıyordu.

KLM Pilotu Rötar Yaptıkları İçin Sinirliydi

KLM pistin başında kalkış için beklerken, Pan Am uçağı ise pistin diğer ucundan piste girerek KLM uçağına doğru ilerlemeye başladı. O anda yapılan telsiz konuşmalarından, her iki uçağın pilotları da aynı anda pistin üzerinde birbirlerine doğru durduklarını biliyorlardı. Pan Am belli bir süre pistin üzerinde ilerleyecek daha sonra pistten taxi yoluna geçecek ve kalkış için KLM’in bulunduğu pistin baş tarafından tekrar piste girecekti. Pan Am pistte ağır ağır ilerlerken pistin diğer ucunda duran KLM ise kalkış için Pan Am’ın pistten çıkmasını bekliyordu. Ancak o zaman kalkış izni verilecekti.

tenerife02 - Havacılık Tarihinin En Büyük Kazası: Tenerife Faciası
En büyük yolcu uçaklarından KLM’e ait Boeing 747. Rijn adındaki uçak kazada pek çok insana mezar oldu

Tenerife Faciası ‘nda Telsiz İletişimi Yetersiz Kaldı

İşte tam bu noktada kule ve uçaklar arasındaki konuşmalara parazitler girmeye başladı ve bir anlaşmazlık oldu. Olayın kahramanı olan iki uçak ve kule hala yoğun sisten birbirlerini görmüyorlardı. KLM pilotu rötar yapmış olmanın da verdiği kızgınlıkla kalkış için motorlara tam güç verdi. KLM Boeing 747 kalkış için pistte ilerlemeye başladığında pistin diğer ucundan ağır ağır gelen Pan Am Boeing 747’si hala pisti terk etmemişti. Pan Am pilotları KLM uçağının üzerlerine doğru geldiğini sislerin arasından gelen belli belirsiz ışıkları görünce fark ettiler ve motorlara tam güç vererek uçağı sol tarafa doğru döndürüp pistin yanındaki çim alana doğru sürme gayretine girdiler. Aynı anda pist üzerinde son hızla ilerleyen KLM pilotları da Pan Am’ın hala pistte olduğunu gördüler. Pilot dümeni kendisine bütün gücüyle çekse de uçağın sadece burnu havaya kalktı. Yeterli hıza ulaşamadığı için KLM yerden tekerleklerini kesemedi.

tenerife04 - Havacılık Tarihinin En Büyük Kazası: Tenerife Faciası
Kaza alanında çekilmiş bir fotoğraf. Pan Am’ın sadece kanadı görünüyor

KLM büyük bir gürültüyle, Pan Am’ın sağ tarafından vurdu. Vurduğu anda uçak yerden biraz havalanmıştı. KLM çarpmanın etkisiyle birkaç yüz metre sonra yere çakıldı. O anda Pan Am ise büyük ölçüde parçalanmış ve yanmaya başlamamıştı.

Tenerife Faciası nda tam 583 kişi hayatını kaybetti. Bu olayla ilgili enteresan durumlardan bir tanesi de havacılık tarihinin en büyük felaketinin yerde gerçekleşmiş olmasıdır. O gün çekilen ve kaza öncesine ait pek çok hüzünlü fotoğraf bulunmaktadır.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz