Hafıza Geliştirme Yöntemleri

0
306

Bazı şeyleri aklında tutabilmek çoğu insan için zordur. Bununla birlikte bu insanlar geçmişe de ait pek çok şeyi düzgün bir şekilde hatırlayamazlar. Bunun sebebi ise geçmişte bu konu ile ilgili olarak ne kendi başlarına ne de ailelerinin yönlendirmesiyle çeşitli hafıza jimnastiklerini yapmamalarından kaynaklanmaktadır. Günümüzde hafıza geliştirme yöntemleri, 3 yaşından itibaren çocuklar üzerinde uygulanmaya başlanması gereken bir yöntem.

hafiza03 - Hafıza Geliştirme Yöntemleri

Hafıza geliştirme yöntemleri arasında en basiti insanın uyku saatlerine dikkat etmesi. Düzgün çalışması istenen bir hafıza için bedenin de zinde olması önemlidir. Yorgun bir beden hatırlama ve düşünme konusunda başarıya ulaşmakta zorlanır. Beyin sadece uyku sırasında enerji depolayabilir. Yeterli düzeyde alınamayan uyku, bu tekniklerin uygulanmasında başarısız sonuçlar ortaya çıkaracaktır.

En önemli hafıza geliştirme yöntemleri arasında en çok kullanılanlardan bir tanesi çağrışım tekniğidir. Bu yöntemde çağrışımlarla bir şeylerin hatırlanması sağlanır. Bu yöntem sırasında insan hayal gücünü de kullanır. İnsanın kurduğu büyük ve zaman zaman absürt hayaller, aslında içerisinde çeşitli anahtar kelimeler barındırır. Yani asıl hatırlamak istenilen şey, kurulan hayaldeki bir nesne ya da bir olayla özdeşleştirilir. Tasarlanan hayal ne kadar büyük olursa hatırlatacağı şeyler de o kadar fazla olacaktır.

hafiza01 - Hafıza Geliştirme Yöntemleri

Beş Duyu İle Hafıza Geliştirme

Hafıza geliştirme yöntemleri arasında bulunana bir diğer yöntem ise beş duyu kullanma yöntemidir. Bu yöntemle duyu organları kullanılır. Örneğin bir kâğıdı koklamak, buruşturup çıkardığı sesi dinlemek, avuç içinde sıkmak gibi eylemler kâğıdın zihinde somutlaşmasını sağlar. Duyu organları nesneleri somutlaştırır ve bu sayede hafızada yer etmesini sağlar.

Gruplama yöntemi, hafıza geliştirme yöntemleri arasında bulunan bir diğer yöntemdir. Ders çalışan bir öğrenci için gruplama yöntemi son derece önemlidir. Tüm dersleri aynı gün içinde çalışmak yerine, her gün bir ya da iki dersi çalışmak öğrenme açısından büyük önem taşır. Bu yöntem sayesinde bilgiler zihinde hem daha kalıcı olur hem de ihtiyaç duyulduğu anda çağırılması kolay bir hale gelir.

hafiza02 1024x684 - Hafıza Geliştirme Yöntemleri

Çarpıcı bağlantılar yöntemi ise bir diğer hafıza geliştirme yöntemidir. Bu yöntemde ise kelimler arasında bir bağ kurulur ve bu sayede akılda yer etmesi sağlanır. Kılçık-Balık ya da Kanarya-Sarı gibi eşleştirmeler kullanılabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz