Hades Kimdir, Hades Ne Anlama Gelir?

0
89

Hades Kimdir, Hades Ne Anlama Gelir?

Hades Kimdir?

Zeus tarafından dünyanın hakimiyeti tanrılar arasında paylaştırılırken, Zeus gökyüzünü, Poseidon denizleri ve Hades ise yeraltı dünyasını almıştır. Eski Yunan mitolojisinde Hades, ölüler tanrısı olarak sembolize edilmişse de kötü bir tanrı değildir. Ayrıca Hades yeraltı kaynaklarına da sahip olduğu için Romalılar tarafından varlıklı anlamına gelen “Plüton” ismiyle adlandırılmıştır. Hades’in karısı ise Persophone’dir.

 Hades Ne Anlama Gelir?

Kelime kökeni olarak Hades “görünmez” anlamına gelmektedir. Onun görünmez olmasını sağlayan bir miğferi ve Bident adı verilen, iki ucu bulunan bir asası vardır. Aynı zamanda Hades, ölüler ülkesinin de adıdır.

 Hades’in Yeraltı Dünyası

Ölen insanlar, yaşamları boyunca iyi davranmışlarsa Elysium’da, yeteri kadar iyi davranışlar sergilememişler ise Asphodel’de, eğer gerçekten kötü bir insan olmuşlarsa da Tartarus’ta yaşamaya mahkum edilirlerdi. Hades her ne kadar zenginliğe sahip olsa da onun yeraltı ülkesi bu ihtişamı yansıtır nitelikte değildir. Onun sahip olduğu ülke karanlıktır. Aslında bu karanlık dünya, zaman zaman yaşayan Yunanlıların da gelebildikleri bir yer halindedir. Orpheus, Odysseus, Herakles ve Theseus Hades’e inmeyi başarıp, canlı olarak geriye dönebilmiş kahramanlardır. Hades oldukça zengin olmasına rağmen, bu zenginlikle övünmez ve mal varlığı hakkında konuşmayı pek sevmezdi. Ayrıca o, Olimpos’ta düzenlenen şölenlere de katılmaz ve kendine ait olan, karanlık yeraltı ülkesini tercih ederdi.

 Cerberus

Ölüler ülkesinin girişini Hades’in sadık hizmetkarı, üç ayrı başı bulunan, şeytani bir köpek olarak hayal edilmiş Cerberus korumakta idi. Özellikle ölüler diyarına girmek isteyen davetsiz misafirler, bu köpeğin dehşetinden çekinirler ve kapıyı geçmeye cesaret edemezlerdi. Herakles (Herkül) maceralarından birinde bu köpekle yüzleşmiş ve onu atlatmayı başarmıştır.

 Atlantis’in Yok Olması

Eski Yunan efsanelerinde anlatıldığına göre Poseidon bir keresinde Hades’i kızdırmak amacıyla mızrağını yere saplayarak yeryüzünü boydan boya yarmış ve Hades’in ölüler ülkesini meydana çıkarmıştır. Hades ise buna çok öfkelenmiş ve 70 bin kişilik ordusu ile Atlantis ülkesini denizin dibine göndermiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 × two =