Hababam Sınıfı Serisi Nasıl Ortaya Çıktı?

0
358

Hababam Sınıfı Serisi Nasıl Ortaya Çıktı?

Hababam Sınıfı Serisi Nasıl Ortaya Çıktı? Rıfat Ilgaz’ın ölümsüz eseridir, Hababam Sınıfı. Önce Dolmuş adlı dergide küçük küçük hikâyeler şeklinde karşımıza çıkar. Daha sonra tiyatro ve sinema uyarlanması yapılır. 1950’lerde başlar macera 2000’li yıllara kadar gelir. Tiyatrosu yapılırken Zeki Alaysa ve Metin Akpınar ikilisi vardır. Filmde de ikisinin oynaması düşünülür ama maliyet artınca bu fikirden vazgeçilir ve yeni yüzler aranmaya başlar. Burada da devriye Kemal Sunal, Halit Akçatepe, Şener Şen gibi isimler girer. Kemal Sunal ve Şener Şen’i ilk defa bu filmde yan yana görürüz. Bu kadar güldürmesinin ve bıkmadan izlenmesinin birçok nedeni vardır aslında. En büyüğü de doğal olması, bizden olmasıdır. İnek Şaban’ın da doğaçlama hakkının olmasıdır. Rıfat Ilgaz aslında bize çöken eğitim sistemini anlatmıştır.

Hababam Sınıfı Serisi Nasıl Ortaya Çıktı - Hababam Sınıfı Serisi Nasıl Ortaya Çıktı?
Hababam Sınıfı Serisi Nasıl Ortaya Çıktı?

Tiplemeler Gerçek Mi?

Tiplemeler gerçek hayattan esinlenilerek oluşturulmuştur ve sadece isimleri değiştirilmiştir. Güdük Necmi bizzat Rıfat Ilgaz’dır. Sınıfın en saf karakteri olan İnek Şaban da Ilgaz’ın muallim lisesinden arkadaşıdır. Bu tipler o zamandan gelmiş kendisine ilham kaynağı olmuştur. Ferit de Ertem Eğilmez’ in ölen oğlunun adıdır. Tarık Akan’ ı oğlu gibi sevdiği için anısını bu şekilde yaşatmıştır usta yönetmen. Askerden gelen öğrenci sahnesinde de Hayta İsmail gerçekten askerdedir ve izne geldiği sırada kadroya dahil olmuştur.

Film Serisi

1975’ te ilk film Hababam Sınıfı’dır. 28 hafta vizyonda kalarak başarısı ispatlamıştır. Aynı yıl Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı ile devam etmiştir. 1976 yılında Hababam Sınıfı Uyanıyor ve Hababam Sınıfı Tatilde filmleri vizyona giriyor. Daha sonra İlyas Salman’ın filme dahil olduğu İnek Şaban’sız Güdük’süz 2 film daha geliyor. 1978 Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor ve 1981 Hababam Sınıfı Güle Güle.

“Tarık Akan Kimdir (Hayatı) Biyografi” Başlıklı Makaleyi Okuyabilirsiniz…

Tarık Akan Kimdir (Hayatı) Biyografi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz