Güneş Tutulması Nedir, Kaç Yılda Bir Olur?

0
377

Güneş Tutulması Nedir, Kaç Yılda Bir Olur? Güneş tutulması, Ayı’n yörünge hareketi sırasında Dünya ile Güneş arasına girmesi ve bu durum sonucunda Ay’ın Güneş’i kısmen ya da tamamen örtmesi ile oluşan doğa olayıdır. Ay Güneş ışınlarını keser ve Ay’ın gölgesi Dünya’ya yansır. Bu olayın oluşabilmesi için Güneş, Ay ve Dünya’nın aynı yörüngede olması gerekmektedir.

Güneş Tutulması Nedir, Kaç Yılda Bir Olur?

21 Ağustos Güneş Tutulması - Güneş Tutulması Nedir, Kaç Yılda Bir Olur?
Güneş Tutulması Nedir, Kaç Yılda Bir Olur?

Ay bir yıl içerisinde 12 kez Dünya çevresinde döner. Ay ve Dünya’nın yörünge düzlemleri arasında 5 derecelik bir açı bulunduğundan Ay her dönüşünde Güneş’in önünden tam olarak geçmez. Bu sebepten dolayı Güneş tutulması sık karşılaşılan bir doğa olayı değildir. Yılda iki ile beş arasında Güneş tutulması gerçekleşebilir.

Üç Çeşit Güneş Tutulması Vardır

Tam Güneş Tutulması

Ay Dünya çevresinde elips şeklinde döner. Bu sebepten Dünya’ya olan uzaklığı değişkenlik gösterir. Tutulma anında Ay Dünya’ya yakın olursa çapı Güneş’ten daha büyük görünür ve Güneş’i tamamen kapatır. Bu duruma tam tutulma denir.

Halkalı Güneş Tutulması

Ay, Dünya çevresinde dönerken, Dünya’ya yeteri kadar yakın değilse. Güneş’i tamamen kapatmaz ve sadece orta kısmını örter. Bu durumda Dünya’da güneş ışınları Ay’ın örtmesi ile halka şeklinde gözlemlenir. Bu duruma Halkalı Güneş tutulması denir.

Parçalı Güneş Tutulması

Ay’ın Güneşi kapatması sırasında herhangi bir simetri görünüm yoksa bunda parçalı Güneş Tutulması denir. Güneş ile Ay aynı noktada birleşmez. Ay Güneş yüzeyinin bir kısmını örter.

Güneş Tutulmasını gözlemlemek için farklı teknikler kullanılabilir. Güneş tutulması sırasında kamera veya cep telefonu lensleri zarar görebilir. Genel Kültür olarak en iyi gözlem bir cam parçasını yakıp karartarak, bu cam parçası ile izlemektir. Çıplak gözle izlemek göze zarar verir.

Bu yıl 21 Ağustos 2017 tarihinde yaşanan Güneş tutulması ABD‘den izlendi. Bu Güneş tutulmasında Güneş’in yüz ölçümü ilk defa gerçek değerlerine yakın olarak ölçülmüş oldu. Güneş’in yüz ölçümü 200 yıldır eksik hesaplanıyordu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz