Ana Sayfa Kültür-Sanat Ginger (segway) nedir? Ginger ne işe yarar?

Ginger (segway) nedir? Ginger ne işe yarar?

0
411

Ginger ingilizce’de zencefil anlamına gelen, ve yeni adı Segway konulan 2001′de yüzyılın icadı olarak duyurulan bir araç. en önemli özelliği kullanıcısının hareketlerine göre yönünü belirlemesi. freni, gazı, direksiyonu olmayan araç, içindeki yazılım ve donanım sayesinde kullanıcısının dengesindeki en ufak değişikliklere göre hareket ediyor. yeni modelleri daha da hassas hale getirilen segway’ler kullanıcısının nereye gitmek istediğini anlayıp ona göre hareket ediyor. kullanıcının ağırlığını gitmek istediği yöne vermesiyle yön değiştiren arac saatte en fazla 20 km. hız yapıyor. yeni adı segway’dır. abd başkanı george w bush bu aracı kullanırken üzerinde düşmüştür.

elektrikli kaykay gittigidiyor blog 3 - Ginger (segway) nedir? Ginger ne işe yarar?

Ginger’ın mucidi olan Dean Kamen bugün bütün dünyanın merak ettiği icadını tanıttı. Segway adı verilen buluşun, kendi kendini dengeleyen ilk taşıt olduğunu söyleyen Kamen, bilgisayar donanımı sayesinde aracın kullanıcısına otomatik olarak uyum sağladığını belirtti. Segway’i at arabasının taşıyıcı niteliklerine sahip basit bir araba olarak nitelendiren Kamen, saatte 27 kilometre hızla giden kaykay benzeri bu aracın büyük şehirlerdeki trafiği önemli oranda azaltacağı görüşünde.

Kamen’ın buluşu arabayla scooter arası yüksek manevra yeteneğine sahip bir taşıt. Güçlü bir bilgisayar donanımı bulunan Segway, taşıdığı insanın hareketlerine otomatik olarak anında uyum sağlıyor ve devrilmeden yoluna devam ediyor. Segway çevre dostu ve benzinle çalışan taşıtlara alternatif bir ulaşım aracı. İnsanın bisiklet gibi üzerinde dururken, kendi dengesini hafifçe bozarak hareket ettirebildiği Segway, ayrıca elektrik dinamolarıyla çalışıyor. Yani, hem denge hareketleriniz, hem de aküden gelen küçük bir enerji, Segway’in hareket etmesine yetiyor.
Küçük bir çim biçme motorunu andıran bu araç çevre dostu olduğu kadar sürücünün güvenliğini ön planda tutan özellikleriyle de büyük ilgi çekeceğe benziyor. Saatte Segway’in piyasaya önümüzdeki birkaç hafta içinde sürülmesi bekleniyor. Fiyatıysa, henüz tam olarak belirlenmese de 3 ila 8 bin dolar arasında değişebileceği belirtiliyor.

Halen Manchester yakınlarındaki New Hampshire’da yaşayan 50 yaşındaki Kamen’in geçmişi de buluşlarla dolu. 1970’lerde ilk taşınabilir insulin pompasını bularak şeker hastalarının hayatını kolyalaştıran Kamen, daha sonra yine bu hastaları memnun edecek bir buluşa imza atmıştı. Bu buluş çanta büyüklüğünde ve taşınabilir bir diyaliz makinesi idi. Sağlık alanındaki çalışmalarını sürdüren Kamen, yakın geçmişte merdiven çıkma becerisine sahip elektrikli sandelyeler üretmeyi başarmıştı.
New Hampshire’da kurduğu DEKA araştırma şirketinde 165 mühendis ve personel çalıştıran Kamen bugüne kadar planları hakkında kamuoyuna konuşmayı hep reddetti. Kamen bunun yerine medya mülakatlarını ve yüksek teknoloji ve bilimle ilgili konferanslarda konuşmayı tercih etti.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz