Funda Kılıç Kimdir? Hayatı (Biyografi)

0
506

Funda Kılıç Kimdir? Hayatı (Biyografi) Funda Kılıç, Ankaralı bir ailenin ikinci çocuğu olarak 1988 yılında İzmir’de dünyaya geldi. Henüz altı aylıkken ailesinin Belçika’ya yerleşmesiyle birlikte bu ülkenin Anvers şehrinde büyüdü. Brüksel’de düzenlenen bir eğlencede dikkatleri üzerine çeken Funda, DJ Şahin tarafından keşfedildi.

Funda Kılıç Kimdir? Hayatı (Biyografi)

OLjAG0 200x300 - Funda Kılıç Kimdir? Hayatı (Biyografi)
Funda Kılıç Kimdir? Hayatı (Biyografi)

Yer aldığı Grup Reyting’in 2007 tarihli çıkış şarkısı “Birini Bıraktım”, internet ortamında kısa sürede popüler hâle geldi ve milyonlarca kez izlendi. Grubun yoğun ilgiyle karşılaşması sonucu Türkiye’ye gelen Funda, Beyaz Show da dahil olmak üzere önemli birçok TV ve radyo programına konuk oldu. Ardından grup üyelerinin de desteğiyle solo müzik kariyerine yöneldi ve çalışmalarına hız verdi.

2011 yılında Funda’nın ilk teklisi “Stand Up”, Belçika’nın önemli plak şirketlerinden BIP Records etiketiyle yayımlandı. Şarkı birçok radyonun listesinde birinci sıraya kadar yükseldi. Funda, başarılı çıkışını “City Girls” ve “Kiss Me” isimli teklileriyle de devam ettirdi.

Belçika’daki başarısını Türkiye’ye de taşımak isteyen Funda, İstanbul’a gelerek GNL Records ile sözleşme imzaladı ve İskender Paydaş’la Türkçe albümünün hazırlıklarına başladı.
Funda, yine aynı dönemde “Penti” markasının yüzü oldu ve markanın reklam filmi için kamera karşısına geçti.

2012 yılında müzikseverlerin beğenisine sunulan “Moda” isimli çalışmanın çıkış şarkısı olarak “Stand Up”ın Türkçe versiyonu olan “Boşver” seçildi. “Boşver”, İskender Paydaş’ın sesinin yer aldığı ilk şarkı olma özelliğine sahiptir. Şarkının klibi Amsterdam’da Hollandalı yönetmen Svenno Koemans (Pixel Heaven) tarafından çekildi. Funda, “Boşver” klibinden kısa bir süre sonra “Moda” isimli şarkısını kliplendirdi.

2014 yılında Funda’nın 4. teklisi “All Me”, BIP Records etiketiyle Avrupa’da yayımlandı. Klip çekimleri Alain Jongen yönetmenliğinde Miami’de yapıldı.

2014 yılının kasım ayında Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan’ın başkenti Kazan’da düzenlenen 2. Türkvizyon Şarkı Yarışması’nda Sinan Akçıl’in yazıp bestelediği “Hoppa” şarkısıyla Türkiye’yi başarıyla temsil etti.

İyi derecede Türkçe, İngilizce ve Flamanca konuşan Funda ayrıca Fransızca ve Almanca da bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz