Film Prodüksiyonu Nasıl Yapılır?

0
146

Film Prodüksiyonu Nasıl Yapılır?

Film Yapım Aşamaları

Film prodüksiyonu üç aşamadan oluşur. Bunlar sırasıyla Preproduction, Production ve Post production’dır.

Preproduction

Preproduction aşaması hazırlık aşamasıdır. Fikir oluşturma ve onu geliştirme aşaması denilebilir. Bu aşamada yapımcı, yönetmen ve senariste karar verilmesi gerekmektedir. Daha sonrasında filmi hayata geçirebilmek için bir finans kaynağı bulunmalıdır. Devlet fonları, özel fonlar, yapımcı katkıları, sponsorlar finans kaynakları örnek verilebilir. Finans talebinde bulunurken öncelikle senaryonuzun hazır olması projenizi kabul ettirme işinizi kolaylaştırabilir. Senaryonuz hazır, finans kaynağı buldunuz projenizi kabul ettirdiniz. Artık izlenecek yol oluşturulmalıdır. Bu aşamada oyuncu seçmeleri yapılması, prodüksiyon ekibinin oluşturulması ve görev dağılımı yapılması, storyboard çizimi yapılması, ekipman listesi çıkarılması ve çekim programı oluşturulmasıyla preproduction aşaması tamamlanmış sayılabilir.

Production

Bu aşamada planlar ve sahneler plana uygun şekilde çekilir. Tüm ekibin uyumlu şekilde çalışmasıyla aşama tamamlanır. En önemli aşamadır herkesin görevini mükemmele yakın bir şekilde yapması gerekir.

Postproduction

Postproduction yapım sonrası aşamasıdır. İş; kurgucu, kolorist ve sesçiye teslim edilir.

Görüntülerin son halini aldığı aşamadır. Yönetmen ve hatta bazen yapımcı da bu aşamaya dahil olur. Yapımcının bu aşamaya dahil olması kimi zaman filmin istenilen gibi olmasına engel olsa da yapımcı maddi kaygılarla filmin bu sürecine dahil olarak filmin kısaltılması ya da bazı sahnelerin çıkarılması gibi müdahalelerde bulunabilir.

Son olarak her şey yolunda gittiğinde ve film tamamlandığında filmin dağıtım sürecine gidilir. Film dağıtım sürecinde dağıtım şirketine karar verilmesi, gösterim yerlerinin belirlenmesi, afiş hazırlanması, gala gösterimi için anlaşmaya gidilmesi tamamlanır.

Ticari aşamalar sona erdi artık filminiz gösterime hazır. Bu aşamalar film prodüksiyonu nasıl hazırlanır hakkında fikir edinmemizi sağlamıştır. Film prodüksiyonu oluşturmak özveri gerektirir. Özgün bir fikir ve yönetici vasfı gereklidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

7 + 20 =