Fetişizm Nedir? Fetişizmin Tedavisi Mümkün Müdür?

0
255

Fetişizm Nedir?

Fetişizm Nedir Nasıl Tedavi Edilir - Fetişizm Nedir? Fetişizmin Tedavisi Mümkün Müdür?

Fetişizm

Fetişizmin belirtileri ilk çocuklukta yerleşir fakat buna rağmen gerçek tablo ergenlik döneminde başlar. Bir kez başlamış olan fetişist davranışın ömür boyu sürdüğü görülür. Bu hastalık erkeklerde daha sık görülür. Getiş objenin fallus, penis ya da bir erkeklik organı olarak algılandığı bilinmektedir. Fetişizmin kontrasyon kaygısından meydana çıktığı düşünülüyor. Kişilerin gerçekte kaybettiğine inandığı cinsel organının bir kopyasını elde tutmak amaçlı fetişizme yöneldikleri belirtilmektedir.

Bazı uzmanlar ve araştırmalar iyi tedavi ve teşhis edilmemiş olan fetişizm vakalarının homoseksüalite ile son bulacağını ileri sürerler. Fakat birçok araştırmacı bunu kabul etmez. Bu hastalığın muhakkak homoseksüalite ile son bulacağına dair kesin çalışmalar bulunmamaktadır. Fetişizm daha çok sadizme yakın olan bir davranış bozukluğu olarak bilinmektedir.

Fetişizm nedir?

Cinsel aktivite fetişizmde tamamen fetiş objeye yönelir. Kişi tüm cinsel fantezilerini bu obje üzerinden yapmaktadır. Fetişist kişi bu objeleri hiç yanından ayırmadığı eşyalar durumuna getirebilir. Fetişist kişiler bu eşyalarla kendilerini cinsel ilişkide bulunmuş gibi hissederler. Eğer ki fetiş bir sembol kişinin sevdiği ve ulaşamadığı bir kişiye aitse değeri daha fazla olmaktadır. Bu tür bir eşyayı elde edebilmek için hırsızlık ve daha ağır suçlar işlenebilir.

Fetişizmin tedavisi mümkün müdür?

Uzun yıllar devam eden bir fetiş davranış bozukluğunun tedavi edilmesi ihtimali azdır. Fakat hasta 35 yaş altında ise bir değişim beklenebilir. Hastada değişmeye dair isteğin bulunması ise tedavinin başarılı olması açısından oldukça önemlidir.

Hasta kişinin bu davranışlardan dolayı utanç ve sıkıntı duyması ve vicdan azabı çekmesi ise tedavi için olumlu kabul edilir. Deneyimli bir psikoterapist ya da psikolog uygulayacağı doğru bir tedavi ile fetişizm hastalığı olan kişilere yardımcı olabilirler. Fetişizm bazı koşullarda altta yatan bir akıl rahatsızlığının belirtisi olarak da ortaya çıkabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz