Fenomen Dizi Stranger Things’in Konusu, Oyuncu Kadrosu, Karakterleri Kimler?

0
457

Stranger Things, ABD yapımı bilimkurgu-korku türündeki fenomen internet dizisidir. Duffer Kardeşler tarafından yönetmenliği, senaristliği ve yönetici yapımcılığı üstlenilen dizi aynı zamanda Shawn Levy ve Dan Cohen tarafından üretilmiştir. Temmuz 2016’da yayınlanan ilk sezonda Winona Ryder, David Harbour, Finn Wolfhard, Millie Bobby Brown, Gaten Matarazzo, Caleb McLaughlin, Natalia Dyer, Charlie Heaton, Cara Buono ve Matthew Modine ana kadroda, Noah Schnapp ve Joe Keery yardımcı rollerde yer aldı. İkinci sezonda, Schnapp ve Keery ana kadroya dahil olurken Sadie Sink, Dacre Montgomery, Sean Astin ve Paul Reiser ise diziye katıldı.

Fenomen Dizi Stranger Things’in Konusu Oyuncu Kadrosu Karakterleri Kimler 1024x512 - Fenomen Dizi Stranger Things’in Konusu, Oyuncu Kadrosu, Karakterleri Kimler?

1980’lerde Indiana eyaletinin Hawkins adındaki kurgusal kasabasında konusu geçen dizinin ilk sezonu, genç bir çocuğun kasabada meydana gelen doğaüstü olayların ortasında kaybolması ve kaybolan arkadaşlarını arayan üç çocuğa yardım eden, psikokinetik güçlere sahip bir kızın ortaya çıkışı üzerine yapılan araştırmaları anlatmaktadır. Stranger Things 2 başlıklı ikinci sezon, ilkinden bir yıl sonrasını konu alır ve karakterlerin o sezondan sonra oluşan sonuçlarla başa çıkmasını anlatmaktadır.

Duffer Kardeşler, 1980’lerde geçen zaman çizelgesini kurdu ve 80’lerin pop kültürü için bir bağlılık yaratarak doğaüstü unsurların yanısıra, gizem-fantastik-dram karışımı olarak geliştirdi. Bazı temalar ve yönler, Steven Spielberg, John Carpenter ve Stephen King tarafından üretilen eserlerden uyarlanarak oluşturuldu.

İlk sezon 15 Temmuz 2016’da Netflix’te yayımlandı. Karakterizasyonu, temposu, atmosferi, oyunculukları, müzikleri, yönetmenliği, senaryosu ve 1980’li yıllara ait filmlere bağlı kalmasıyla büyük beğeni topladı. Dizi, 2016 yılında Drama Dizisindeki En İyi Oyuncu Kadrosu kategorisinde Screen Actors Guild Ödülü‘nü kazandı. 69. Primetime Emmy Ödülleri‘nde En İyi Drama Dizisi de dahil olmak üzere on sekiz adaylık elde etti, ayrıca birçok endüstri adaylığı ve ödülüne layık görüldü. 31 Ekim 2016 tarihinde Netflix tarafından dizinin ikinci sezon onayı aldığı açıklandı. Dokuz bölümden oluşan ikinci sezon 27 Ekim 2017 tarihinde yayınlandı. Duffer Kardeşler, dizinin üçüncü bir sezon ile devam edeceğini doğruladı ve finalinin dördüncü veya beşinci sezonda gerçekleşeceğini duyurdu.

Fenomen Dizi Stranger Things’in Konusu Oyuncu Kadrosu Karakterleri Kimler 2 1024x576 - Fenomen Dizi Stranger Things’in Konusu, Oyuncu Kadrosu, Karakterleri Kimler?

Stranger Things’in Konusu

Stranger Things, 1980’lerin başında kurgusal kırsal kasaba olan Hawkins, Indiana’da geçmektedir. Hawkins Ulusal Laboratuvarı görünüşte Amerika Birleşik Devletleri Enerji Bakanlığı için bilimsel araştırma yapmaktadır ancak gizlice paranormal ve doğaüstü alanlarda insanların üzerinde deney yapmaktadır. Yanlışlıkla, “Baş aşağı” olarak adlandırılan alternatif bir evrene açılan bir portal yaratırlar. Bunun sonucunda, Hawkins’in bu olaydan habersiz sakinleri olumsuz bir şekilde etkilenmeye başlar.

İlk sezon Kasım 1983’te Will Byers’ın Baş aşağı’ndan gelen bir yaratık tarafından kaçırıldığı tarihte başlar. Annesi Joyce ve kasabanın polis şefi Jim Hopper, Will’i aramaya başlar. Aynı zamanda, Eleven adlı psikokinetik yeteneklere sahip genç bir kız laboratuvardan kaçar ve Will’i bulmak için yaptıkları aramalarda Will’in arkadaşları Mike, Dustin ve Lucas’a yardım eder. İkinci sezon Ekim 1984’ten itibaren başlar. Will kurtarılır ancak olayların ayrıntılarını çok az kimse bilmektedir. Will’in arkadaşları ve ailesi, Will’in Baş aşağı’ndaki varlıklardan hâlâ etkilendiğini öğrendiklerinde, Baş aşağı’nın kasaba ve insanlık için daha büyük bir tehlike olduğunu fark ederler.

Oyuncu Kadrosu ve Karakterler

Winona Ryder – Joyce Byers, kocası Lonnie’den boşanmış, Will ve Jonathan Byers’ın annesi.

winona ryder in stranger things 1 - Fenomen Dizi Stranger Things’in Konusu, Oyuncu Kadrosu, Karakterleri Kimler?
David Harbour – Jim Hopper, Hawkins Emniyet Müdürü amiri. Küçük kızı kanserden öldükten sonra eşinden boşandı, bu da alkolik birisi olmasına neden oldu.

David Harbour – Jim Hopper stranger things - Fenomen Dizi Stranger Things’in Konusu, Oyuncu Kadrosu, Karakterleri Kimler?
Finn Wolfhard – Mike Wheeler, Karen ve Ted’in oğlu, Nancy’nin küçük kardeşi ve Will Byers’ın üç arkadaşından biri. Akıllı ve dürüst bir öğrencidir ve arkadaşlarına bağlıdır. Eleven’dan hoşlanmaktadır.

Finn Wolfhard – Mike Wheeler - Fenomen Dizi Stranger Things’in Konusu, Oyuncu Kadrosu, Karakterleri Kimler?

Millie Bobby Brown – Jane Ives / Eleven (“El”), psikokinetik yeteneklere, sıradışı bir görünüme ve sınırlı kelime dağarcığına sahip genç bir kız. Mike, Dustin ve Lucas’la arkadaş olur. İkinci sezonda gerçek kimliğinin Terry Ives’in biyolojik kızı Jane Ives olduğu ortaya çıkar. Üzerinde deneylerin yapıldığı Hawkins Laboratuvarı’ndan kaçtı. Mike’tan hoşlanmaktadır.

Millie Bobby Brown  - Fenomen Dizi Stranger Things’in Konusu, Oyuncu Kadrosu, Karakterleri Kimler?

Gaten Matarazzo – Dustin Henderson, Will’in arkadaşlarından biri. Kleidokraniyal displazi hastalığına sahip olduğundan peltek konuşmaktadır.

Gaten Matarazzo – Dustin Henderson - Fenomen Dizi Stranger Things’in Konusu, Oyuncu Kadrosu, Karakterleri Kimler?Caleb McLaughlin – Lucas Sinclair, Will’in arkadaşlarından biri. Başlarda Eleven’a karşı dikkatli davranır ve sevmez ancak daha sonra onunla arkadaş olur. İkinci sezonda Max’ten hoşlanmaya başlar.

Caleb McLaughlin – Lucas Sinclair - Fenomen Dizi Stranger Things’in Konusu, Oyuncu Kadrosu, Karakterleri Kimler?
Natalia Dyer – Nancy Wheeler, Karen ve Ted’in kızı, Mike’ın ablası ve Steve Harrington’ın eski sevgilisi.

Natalia Dyer – Nancy Wheeler - Fenomen Dizi Stranger Things’in Konusu, Oyuncu Kadrosu, Karakterleri Kimler?
Charlie Heaton – Jonathan Byers, Will Byers’in ağabeyi ve Joyce Byers’ın oğlu. İçine kapanık, sakin ve fotoğrafçılığa hevesli bir gençtir. Annesi ve kardeşiyle çok yakındır.

Charlie Heaton – Jonathan Byers - Fenomen Dizi Stranger Things’in Konusu, Oyuncu Kadrosu, Karakterleri Kimler?

Cara Buono – Karen Wheeler, Mike, Nancy ve Holly’nin annesi.

Cara Buono – Karen Wheeler - Fenomen Dizi Stranger Things’in Konusu, Oyuncu Kadrosu, Karakterleri Kimler?Matthew Modine – Martin Brenner, Hawkins Laboratuvarı ve orada yapılan deneylerden sorumlu bilim insanı. Manipülatif ve soğuk bir kişiliğe sahiptir. O ve ekibi Eleven’ı aramaktadır.

Matthew Modine – Martin Brenner - Fenomen Dizi Stranger Things’in Konusu, Oyuncu Kadrosu, Karakterleri Kimler?Noah Schnapp – Will Byers, Jonathan Byers’ın küçük kardeşi ve Joyce Byers’ın oğlu. Hawkins Laboratuvarı bilim adamları tarafından keşfedilen “Baş aşağı”ndan gelen canavarla karşılaştıktan sonra kaybolur. Schnapp ilk sezonda yardımcı oyuncu kadrosunda yer aldıktan sonra ikinci sezonda ana kadroya terfi etti.

Noah Schnapp – Will Byers - Fenomen Dizi Stranger Things’in Konusu, Oyuncu Kadrosu, Karakterleri Kimler?
Sadie Sink – Maxine “Max” Mayfield / “Madmax”, Billy’nin üvey kızkardeşi ve hem Lucas hem de Dustin’in ilgisini çeken bir kız.

Sadie Sink – Maxine - Fenomen Dizi Stranger Things’in Konusu, Oyuncu Kadrosu, Karakterleri Kimler?
Joe Keery – Steve Harrington, Nancy Wheeler’ın eski sevgilisi. Lise’de popüler bir öğrenci olan Steve, başlangıçta Nancy ile bir ilişki yaşamaya ve Jonathan Byers’ı dışlamaya çalışır; ancak bundan pişman olur. Keery ilk sezonda yardımcı oyuncu kadrosunda yer aldıktan sonra ikinci sezonda ana kadroya terfi etti.

Joe Keery – Steve Harrington - Fenomen Dizi Stranger Things’in Konusu, Oyuncu Kadrosu, Karakterleri Kimler?Dacre Montgomery – Billy Hargrove, Max’in psikozlu üvey ağabeyi.

Dacre Montgomery – Billy Hargrove - Fenomen Dizi Stranger Things’in Konusu, Oyuncu Kadrosu, Karakterleri Kimler?
Sean Astin – Bob Newby, Joyce ve Hopper’ın eski okul arkadaşı. Joyce ile sevgili olan Bob, Hawkins RadioShack’te çalışmaktadır.

Sean Astin – Bob Newby - Fenomen Dizi Stranger Things’in Konusu, Oyuncu Kadrosu, Karakterleri Kimler?
Paul Reiser – Sam Owens, Hawkins Laboratuvarı’nda Brenner’ın yerine geçen, bilim araştırmalarına bağlı, Brenner’ın aksine Hawkins sakinlerine daha sempatik olan bir Enerji Bölümü yöneticisi.

Paul Reiser – Sam Owens - Fenomen Dizi Stranger Things’in Konusu, Oyuncu Kadrosu, Karakterleri Kimler?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz