Feminizm Nedir? Neden Feminist Olunur?

0
318

Feminizm kadınların muhtelif haklarını insanlara bildirmek ve o hakların korunması için emek sarf eden bir ideoloji biçimidir.

feminizm01 - Feminizm Nedir? Neden Feminist Olunur?

Günümüzde kadın haklarının hiçe sayıldığı bir dönemde yaşamaktayız. Kadınlar ikinci sınıf insan olarak görülmektedir. Feminizm ise bu hakları ve kadınların hak sahibi olması için takım çalışmaları yaparak sesini duyurmayı hedefleyen bir ideoloji topluluğudur. Kadınların, yaşama, çalışma, beslenme, cinsel arzu, gezme gibi A’dan Z’ye birçok hakkını savunmaktadır.

Feminizm Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Geçmişten günümüze erkeklerin feminizm anlayışı, “erkek düşmanı” olarak bilinmektedir. Bilinenin aksine feminist kadınlar, erkek düşmanı değildir. Erkek düşmanı gibi görünmelerinin sebebi, geçmişte de yaşanan ve hala yaşamaya devam ettiğimiz kadın tecavüzleri, tacizleri ve cinayetleridir. Erkeklerin, kadınları 2.sınıf insan görmelerinden dolayı, sadece vücut gücüyle onlardan üstün olduklarını göz önünde bulundurarak onlara şiddet uygulamaktadırlar. Genellikle ülkemizde doğu kesimde yaşanan bu olaylar, metropol büyük şehirlerde de tanışmayan insanlar arasında yaşanmaktadır. Neden feminist olunur, aslında her kadın bir feministtir.

feminizm02 - Feminizm Nedir? Neden Feminist Olunur?
Woman With Loud Speaker in Black and White

Feminizm Görüşü Neyi Savunur?

Feminizm, karşı bir görüş değildir. Feminizm, her din dil ırk ayırmadan dünya üzerinde ki bütün kadınların eşit haklara sahip olduğunu ve o kadınların haklarının korunamadığı yerlerde birlik oluşturarak sahip çıktığı bir ideolojidir. Feminizm, erkeklere karşı oluşturulmuş bir grup ya da topluluk değildir. Günümüzde feminist olan birçok ta erkek mevcuttur. Bu feminizm erkekler, kadınların haklarını koruyarak diğer erkeklere hatta insanlığa karşı kadını korumak kollamaktadır. Kadınların basit ve güçsüz görülerek birçok fiziki ve ruhsal şiddete bırakılmaması için, yeni gelecek nesillere daha bilgili bireyler yetiştirilmesi için büyük emek sarf eden ve pes etmeyen topluluktur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz