Ezan Sesi Duyan Köpek Neden Ulumaya Başlar?

0
279

Pek çoğumuz ezan okunmaya başladığı zaman ulumaya başlayan köpeklere şahit olmuşuzdur. Peki, ezan sesi duyan köpek neden ulumaya başlar? Bunun elbette birden fazla açıklaması var ancak bu açıklamalar olasılıktan öteye geçemiyor.

kopekulumasi01 - Ezan Sesi Duyan Köpek Neden Ulumaya Başlar?

Yapılan gözlemler köpeklerin sadece ezan sesine karşı bir hassasiyetlerinin olmadığı yönünde. Yani köpekler sadece ezan başladığından ulumaya başlıyorlar. Etrafta bulunan herhangi bir yüksek ses kaynağından ses çıktığı zaman köpekler aynı tepkiyi verebiliyorlar. Bunların arasında polis ya da ambulans sirenleri gibi sesler mevcut.

Bazı insanlar için köpeklerin yüksek ses duyduklarında ulumaya başlamalarının sebebi, sesin arkasındaki mesajı anladıklarından dolayı. Bir başka değişle ortaya çıkan her yüksek ses onlar için aslında bir mesaj taşıyor. Bu mesajın farkında oldukları için de ulumaya başlıyorlar. Burada yanlış anlaşılmaması gereken konu ise mesajın içeriğini anladıklarından değil sadece ortada olağan dışı bir durum olmasından dolayı böyle davranıyorlar. Bu da köpeklerin yüksek sese karşı ne kadar hassas olduklarının bir göstergesi.

Yüksek Ses Rahatsız Ediyor

Köpeklerin uluması ile ilgili bir diğer olasılık ise yüksek sesten rahatsız olmaları. Bilindiği gibi kediler ve köpekler insanların duyum eşiğinin altındaki ve üstündeki sesleri de kolaylıkla duyabilirler. Bu yüzden kulakları insanlara göre çok daha hassastır. İnsanlar için kabul edilebilir bir desibel ölçeğinde olan sesler onlar için çok fazla rahatsız edici yükseklikte olabilir. Bu sebepten dolayı rahatsızlıklarını uluyarak dile getiriyor olmaları da olasılıklar dahilinde.

kopekulumasi02 - Ezan Sesi Duyan Köpek Neden Ulumaya Başlar?

Köpekler öğrenebilen hayvanlar. Eğer bir köpek geçmişte yüksek sesten rahatsız olmuşsa, aynı sesi kısık olarak duysa bile rahatsız olabileceğini düşünerek yine ulumaya başlar. Bunu Pavlov’un, zil çaldığında köpeğe et verdikten sonra, ikinci denemede zil çaldıktan sonra köpeğin salyalarının akması örneğine benzetebiliriz. Çünkü köpek öğrendiği için et verilmesini beklemektedir. Yüksek bir ses duyan bir köpek ise eğer daha önce yüksek bir sesten rahatsız olmuşsa, buna benzer bir sesin yine kendisine aynı rahatsızlığı verebileceğini düşünerek ulumaya başlayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz