Emektar Kuş Model Arabalar Hala Revaçta

0
325

1970’lerin sonlarında İtalyan FIAT firmasının Türkiye pazarı için ürettiği Doğan, Kartal ve Şahin modeller ülkemizde Kuş model arabalar olarak ün yaptılar. 1988 yılından itibaren yenilenen bu modeller ilerleyen zamanlarda ülkemizde üretilmeye başlandı.

sahin02 - Emektar Kuş Model Arabalar Hala Revaçta

Bir dönemin ünlü “Doğan görünümlü Şahin” sözü, Şahin sahibi insanların araçların ön kısımlarını değiştirerek Doğan modeline benzetmek istemelerinden ortaya çıkmıştır. Şahin sahiplerinin bunu yapmalarının en önemli sebebi ise Doğan modelinin Şahinlere göre daha üst model olmasıydı. Yani Doğan almaya güçleri yetmeyenler böyle bir yol izliyorlardı. Bu sayede etrafa Doğan kullandıklarını göstererek bir nevi hava atıyorlardı. Tabi ki aracın içine girince onun bir Şahin olduğu anlaşılıyordu.

2002’de Üretimi Sonlandırıldı

Ülkemizde kuş model arabalar 2002 yılına kadar üretildi. Şu anda bazı Afrika ülkelerinde bu isimle olmasa bile FIAT’ın o ülke pazarları için belirlediği isimlerle üretime devam ediyor. Şahin, Doğan ve Kartal otomobilleri günümüz otomobilleri ile karşılaştırmak, özellikle teknoloji ve güvenlik anlamında pek doğru olmaz. Yerli üretim ve ucuz maliyeti dolayısıyla bu otomobiller ülkemizde vazgeçilmez taksi araçlarıydı. Taksilere getirilen klima zorunluluğu yüzünden taksiciler bu araçları ucuz yoldan elden çıkarmaya başladılar.

İşte bu taksi olarak kullanılırken elden çıkarılan yüzbinlerce kuş model arabalar, insanlar tarafından kapış kapış satın alındılar. Üstelik neredeyse hurda fiyatına. Bu araçları alanlar da yeni bir modifiye akımının başlamasına sebep oldular. Günümüzde bu kuş model arabalar hala kullanılmakta. Ancak pek çoğu trafik sigortası ve muayeneleri olmadan trafikte dolaşmaya devam ediyorlar. Bunun sebebi ise sahipleri tarafından bu araçlara herhangi bir masraf yapılmak istenmemesi.

sahin01 - Emektar Kuş Model Arabalar Hala Revaçta

Bu araçların üretim kaynaklı bir hatası bulunmakta. FIAT bu hatayı bilmesine rağmen üretildiği yıllarda herhangi bir düzeltmeye gitmedi. Günümüzde bu araçların karıştığı kazaların yarısında araçlar tam ortadan ikiye ayrılmakta. Bu durum insanların ilgisini o kadar çekmiş bir durum ki bu konuyla ilgili internet üzerinden pek çok video hazırlanmış.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz