Ebabil Kuşu Özellikleri Ve Fil Hikayesi

0
286

Ebabil Kuşu Özellikleri Ve Fil Hikayesi

Ebabil Kuşu Özellikleri Ve Fil Hikayesi 1 - Ebabil Kuşu Özellikleri Ve Fil Hikayesi

Ebabil Kelime Anlamı

Ebabil kelimesi her ne kadar bir kuş türü olarak sözlükte yer edinmiş olsa da; sürü sürü, bölük bölük, grup grup anlamı vardır.

Ebabil Kuşu Özellikleri

Ömrünü uçarak geçiren yere sadece üremek için inen bir kuş türüdür. Ayak yapısı itibariyle diğer kuşlar gibi yürümeye müsait değildir; bu sebeple yuvalarını yüksek yerlere kurarlar ve kendilerini hava boşluğuna bırakarak uçuşa geçerler. Yuvalarını kendi tükürükleri ile yapıştırarak yaparlar.

Ebabil kuşları baharın habercisi olarak bilinir. Kış mevsimini Afrika kıtasında geçirdikten sonra ülkemize gelirler ve sonbaharda tekrardan dönüş yaparlar. Görülmesi çok nadir olan kuşlardır. Sürüler halinde uçarlar. Yavrulama dönemini yuvalarında geçirirler fakat diğer kuşlar gibi yavrularını uzun süre beslemezler. Yavrular uçacak boyuta geldiklerinde ana kuşlar yuvayı terk ederler.

Ebabil kuşunun boyu 10-25 cm arasındadır. Kanat açıklığı ise 35-45 cm arasında değişebilir. Ömürleri 20-25 yıl arasındadır.

Ebabil kuşları Fil suresinde anlatılan fil hikayesi içerisinde geçmesi sebebiyle özellikle Müslüman kesim tarafından sempati duyulan bir kuş türüdür.

Fil Hikayesi ve Ebabil Kuşları

Fil suresinde geçen fil hikayesi miladi 570 yılında gerçekleşmiştir. O zamanın Yemen valisi Ebrehe San’a şehrinde Kulleys adını verdiği bir kilise yaptırır. Amacı Kabeyi ziyaret eden Arapların ilgisini kiliseye çekmektir. Bu duruma tepki gösteren bir Arap gece Kulleys kilisesine girerek içine pisler. Ebrehe bu olaya çok sinirlenir ve Kabeyi yıkmaya karar verir. Ebrehe Çok yüksek bir sayıda asker ordusu ve fil ordusu ile yola çıkar. Fillerin başında Mahmud isminde bir fil bulunmaktadır. Ebrehe ordusu Mekke’ye geldiğinde önde büyük filler olmak üzere Kabeyi yıkmak istemektedir. Bu sırada Ebrehe’nin yol kılavuzlarından Nüfeyl bin Habib, Mahmud isimli filin kulağına “Ey Mahmud çök! Sakın ileriye gitme, sağ salim dön!” der. Mahmud çöker ve ilerletemezler. Sonrasında Ebabil Kuşu sürüsü gözükür gökyüzünde. Her birinin ayakları ve ağızlarında taşlar bulunmaktadır. Bu taşlarla fil ordusu defedilmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz