Dünyanın En Uzun Nehri Hangisidir?

0
91

Dünyanın En Uzun Nehri Hangisidir?

Dünyanın En Uzun Nehri Hangisidir?

Afrika Kıtası’n da yer alan Nil nehri, 6650 km uzunluğuyla, dünya üzerindeki en uzun nehir olarak anılmaktadır. Bu nehir, Afrika Kıtası’nın u boyunca akmaktadır. Brundi’de ki Doğu Afrika Göller Bölgesi’nden doğar ve Akdeniz’ e dökülür. Nil Nehri güneyde kuzeye doğru akmaktadır.

Nil Nehri Hangi Amaçlarla Kullanılır?

Çok eski zamanlardan beri sulama amacıyla kullanılır. Dünya tarihine bakıldığında, taşıma amaçlı olarak kullanıldığı da görülür. Üzerine kurulan barajlarla elektrik üretimine de büyük katkı sağlar. Bunun en güzel örneği Mısır da bulunan Assuan Barajı’dır.

Nil Nehri’nin Kolları Nelerdir?

En uzun nehir olan Nil Nehri, 3 kola ayrılır.

1-Beyaz Nil Nehri

2-Mavi Nil Hehri

3-Atbera Nehri

Beyaz Nil Nehri, Nehrin en uzakta kalan kaynağı olan Brundi’deki Doğu Afrika Göller Bölgesi içinden Kagera Nehri olarak doğar, Tanzanya, Ruanda ve Ugany’ dan geçtikten sonra Viktor Gölü ile birleşir. Bu gölden asıl Nil Nehri olan Viktorya Nil’i adını alarak çıkar. Kyoga ve Albert Göller’ine uğrar ve yoluna devam eder. Nimule Bölgesi’nde Sudan’a giren nehrin ana kolu Melakal yakınında Bahrü’l Gazar ve Sobat Nehri ile birleşir. Bu noktaya kadar nehir, Bahrü’l Ceber adıyla anılır. Daha sonra Mavi Nil Nehri ile birleşir, bu ara bölgede ki ismi de Beyaz Nil Nehri dir.

Nil Nehri’nin ikinci kolu olan Mavi Nil Nehri, Etiyopya’nın orta kesiminden doğarak, Hartum’un doğu kıyısında Beyaz Nil’e katılmaktadır.

Atbera Nehri, Nil Nehri’nin son koludur, Mavi Nil Hartum’un kuzey doğusun da, doğu kıyısından Atbera Nehri’ni alır, kuzeybatıya doğru yönelir ve Nasır Gölü’ne katılır. Nasır Göl’ü Mısır’da Assuan Barajı tarafından oluşturulmuştur. Bu barajdan çıktıktan sonra Mısır’ın içine akarak Kahire civarların da Nil Deltası’nı oluşturur. İskenderiye de bulunan Dimyat’tan Akdeniz’e dökülür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

1 × 1 =