Dünyanın En Büyük Adası Hangisidir?

0
258

Dünyanın En Büyük Adası Hangisidir?

Dünyanın En Büyük Adası Hangisidir - Dünyanın En Büyük Adası Hangisidir?

Dünyanın en büyük adası 2.166.000 km² alana sahip Danimarka’ya bağlı özerk bir bölge olan Grönland adasıdır. 2016 Dünya Bankası verilerine göre nüfusu 56 bin 186 kişi olan bu büyük adanın yüzde 81’i buzullarla kaplı ve tabanı deniz seviyesinin altındadır.

Grönland’da Yaşam

Genel kültür bilgisine ek olarak ortalama sıcaklığın -7 derece olduğu Grönland’ın iklimi genellikle kuru ve güneşlidir. Kuzey Kutbu’nda yer alan ve ‘’yeşil ülke’’ anlamına gelen Grönland’da yaşam genellikle batı kısmındaki kasabalarda görülür. Bunun sebebi ise, ılık su akıntıları nedeniyle bu bölgelerde iklimin daha yumuşak olmasıdır. Eskimoların bir kolu olan İnuitlerden oluşan Grönland’ın en büyük sorunu ise küresel ısınmadır. Küresel ısınma burada yaşayan halkında kültürünü etkilemektedir.

Kuzey Işıkları

Grönland hakkında bilmemiz gereken en önemli genel kültür bilgisinden bir tanesi ise ‘Kuzey Işıkları’ dır. Yılda iki kez izlenebilecek bu şölen için dünyanın çeşitli yerlerinden insanlar Grönland’a gitmektedir. 400 ile 2 bin arası değişen otel fiyatlarına sahip olan Grönland için Türkiye’deki çeşitli şirketlerde turlar düzenlemektedir.

Grönland’ın Atomik Kenti

Grönland’ın önemli bir noktası ise ABD üssünün bulunması. Soğuk Savaş döneminde Rusya o zamanki Sovyetlere yakınlığı ve stratejik konumu nedeniyle nükleer denemelere ve bu alanda çeşitli üslerin kurulmasına neden olan Grönland’da atomik bir kentin varlığı tehlike oluşturuyor. ABD, “Project Iceworm-Buzsolucanı Projesi” kapsamında 1959 yılında ‘Yüzyıl Kampı’ kuruyor ve yeraltı şeklinde kurulan bu üsse 600 balistik füze yerleştiriliyor. 1967’de kapatılan ve terk edilen bu üssün varlığı yapılan araştırmalar sonucu lağım, organik kirletici, dizel yakıt, reaktörden kalan radyolojik atığın buzulların erimesiyle birlikte gün yüzüne çıkması ve bu tehlikeli maddelerin suya karışması nedeniyle ciddi bir tehlike oluşturuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz