Dünya Kadınlar Günü Ne Zaman?

Her sene bütün dünyada yaygınlaşarak kutlanan önemli bir gündür. Bu güne özel farklı renklere sahip olan kutlamalar ve etkinlikler düzenlenir. Bu özel gün her sene 8 Mart tarihinde Dünya Kadınlar Günü olarak anılmaya devam etmektedir. 8 Mart tarihinin sebebini merak edenler için geçmişe bir yolculuk yapmak gerekirse…

8 Mart - Dünya Kadınlar Günü Ne Zaman?

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Geçmişi

Amerika’nın New York eyaletinde 8 Mart 1957 tarihinde dokuma işçisi binlerce kadının bir fabrikada daha iyi bir çalışma ücreti, daha insani koşullarda çalışma gibi emeğinin karşılık bulması için yaptığı hareket sonrası polis müdahalesi ile fabrikaya kilitlenmeleri ve sonrasında çıkan yangın sonucu 120 kadın işçi hayatını kaybetti. Cenaze töreninde olayı kınamak için yüzbinlerce kişi katılım sağladı. Bu üzücü olaydan yıllar sonra 1910 yılında Danimarka’nın Kopenhag şehrinde yapılan 2. Uluslararası toplantıda Almanya Sosyal Demokrat Parti ileri gelenlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihini hatırlatarak bu tarihin yangında ölen kadın işçileri unutmamak adına Dünya Kadınlar Günü olarak anılmasını önerdi ve bu öneri kabul gördü. Takip eden yıllarda değişik tarihlerde ilkbahar kutlanmış olsa da, 1921 tarihinde Moskova’da yapılan 3. Uluslararası kadınlar konferansında 8 Mart olarak belirlendi. 1. Ve 2. Dünya savaşı dönemlerinde kutlamalar askıya alınsa da 1960 yılında Amerika’da yoğun katılımla seslerini daha çok duyurmuşlardır. Birleşmiş Milletler 16 Aralık 1977’de yapılan toplantıda 8 Mart’ı Dünya Kadınlar Günü adıyla anılmasını kabul etti.

Dünya Kadınlar Günü Ne Zaman - Dünya Kadınlar Günü Ne Zaman?  Türkiye’de 8 Mart kutlamaları;

İlk defa Cumhuriyetten önce 1921 yılında Ankara’da yapılan toplantıda anılmıştır. Bu olayın tekrarı araya giren savaş yılları ve toparlanma süreci sonrası 1975 yılında yine Ankara ve İstanbul’da Kadın dernekleri ile küçük gruplarla anılmıştır. 1980 darbe yıllarında 4 yıl izin kutlamalara izin verilmemiştir. 1990 ve sonrasında ise giderek artan katılımlarla kadın hakları ve özgürlükleri kutlanmaya devam etmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here