Dövme Nedir? Geçici Dövme Nasıl Yapılır?

0
446

Pek çok kişi dövmeyi sevmesine rağmen vücuduna yaptırmaya bir türlü cesaret edemez. Bu durumun bilincinde olan bazı firmalar ise piyasaya geçici dövme olarak adlandırılan ve yapılması son derece kolay dövme modelleri sunmaktadırlar.

dovme01 - Dövme Nedir? Geçici Dövme Nasıl Yapılır?

Dövme, yüzyıllardan beri insanların vücutlarına yaptırdıkları bir uygulama. Bazı insanlar bunu daha güzel görünmek için bir süs olarak yaptırırken, bazı insanlar da etrafındakiler bir mesaj vermek için dövme yaptırma yolunu seçebiliyorlar. İsteğe bağlı olarak döğmeler grafik olabileceği gibi sadece yazı olarak da dövme yapılmakta.

Dövme fiyatları da dövmenin boyutuna ve işçiliğine bağlı olarak farklılık göstermekte. Bazı dövmelerin yapım aşaması haftalar boyu sürmekte. Döğme yapımı vücudu tahriş ettiği için büyük dövmelerin yapım süreleri de zamana yayılmak durumunda. Bazı insanlar hayatlarının her döneminde dövme yaptırarak vücutlarını dövme ile kaplama yolunu seçebiliyorlar.

Dövme bundan 15-20 yıl öncesine kadar silinemeyen bir uygulamaydı. Ancak teknolojinin de gelişmesiyle deri altına enjekte edilen boya o bölgedeki deri yakılarak ortadan kaldırılabiliyor. Bu işlem dövme yapımından çok daha zahmetli ve acı veren bir işlem olduğu için büyük dövmelerin silinmesi yine zamana yayılarak gerçekleştiriliyor.

Geçici Dövme Yapmak

Gerçek dövme yaptırmaya cesaret edemeyenler ise geçici dövme yani Flash Tattoo olarak adlandırılan dövmeleri yapıyorlar. Geçici dövmelerde grafik özel bir kâğıdın üzerine çizilmiş durumda. Geçici dövmenin yapılacağı bölüm güzelce temizlendikten ve iyice kurulandıktan sonra dövmenin bulunduğu kâğıt suyun içinde yaklaşık 4-5 saniye bekletildikten sonra yapılmak istenen yere yapıştırılır. Burada önemli olan nokta kâğıdı vücuda yapıştırdıktan sonra kesinlikle oynatmamaktır. Aksi taktirde dövme grafiği dağılabilir.

dovme02 - Dövme Nedir? Geçici Dövme Nasıl Yapılır?

Yaklaşık 1 dakika beklettikten sonra kâğıt yavaş yavaş dikkatli bir şekilde vücuttan ayrılır ve resmin deri üzerinde çıkması sağlanır. Bu aşamadan sonra ise yarım saat boyunca vücudun dövme yapılan kısmının oynatılmaması gerekmekte. Geçici dövme yapılırken dikkat edilmesi gereken bir diğer noktada dövmenin eklem ya da hareketli deri üzerine yapılmamasıdır. Buralara yapılan geçici dövme kısa sürede dağılabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz