Direniş Karatay Ne Zaman Vizyonda, Filmde Kimler Oynuyor?

0
305

Direniş Karatay Ne Zaman Vizyonda, Filmde Kimler Oynuyor? Selçuklu Devleti’ni yıkmak için yola çıkan Moğollar ile devleti korumak için savaşan Celalettin Karatay ve Ahi Evran’ın hikayesini konu alan ‘Direniş Karatay’ın çekimleri Konya’da başladı. Başrollerinde Mehmet Aslantuğ ile Fikret Kuşkan’ın rol aldığı filmin yönetmen, senarist, yapımcı ve oyuncu kadrosu projeyi anlattı.

Direniş Karatay Ne Zaman Vizyonda, Filmde Kimler Oynuyor?

jWbVkj 300x225 - Direniş Karatay Ne Zaman Vizyonda, Filmde Kimler Oynuyor?
Direniş Karatay Ne Zaman Vizyonda, Filmde Kimler Oynuyor?

MEHMET ASLANTUĞ (KARATAY)

Mehmet Aslantuğ Kimdir?

“Selçuklu, Osmanlı’dan daha özel bileşenleri olan bir dönem. Karatay’la ilgili kaynakçalara baktım. Kitap ayrıca referans oldu. Karatay irfan düşkünü bir adam. Selçuklu denize açıldığımız ilk tarihtir. Hepsi bu toprakları bize miras olarak bırakan insanlar”

“HASRETİMİZ VAR”

“Ekip olarak birçok projede yer aldık ancak şöyle bir hasretimiz var: Biz hakikatli ve sahici işleri mış gibi yapmadan, aktör olarak dahil olacağımız bu tarz kıymetli işleri bir taraftan da aradık. Ekonomi elbette önemlidir ama tek başına bir bileşen değildir. Tam anlamıyla kelime kıymet.”

FİKRET KUŞKAN (AHİ EVRAN)

“Ahi Evran anlatılmaz. Birçok kaynak var, okumak lazım. Osmanlı’nın temelinde yatan ve eli kolu olan Selçuklu’dur. Bu projede beni hem Ahi Evran hem de dönemin gerçekleri etkiledi.”

YURDAER OKUR (NOYAN)

“Ben şehirlerin ruhu olduğuna inanıyorum. Konya’da nem yok, yayla havası var. Konya gibi bir şehirde çekilmesi filmi daha özel kılacak. Olmayan tarihler yazılıp Game of Thrones gibi projeler yapılıyor. Bizim var olan tarihimizi yeniden gündeme getirmemiz gerekiyor.”

Kötü karakterlere hayat veren Okur, “Yine şaşırtmayacağım sizi” diyerek sözlerini noktaladı.

NEFİSE KARATAY (FATMA BACI)

“Karakterim için kitaplar okudum. Tarihte var olan çok güçlü bir karakter. İşine, eşine, aşına sahip ol gibi bir bakışı var. Silah kullanıyor, ata biniyor. Bu karakter tarihimizde çok fazla bilinmiyor. Bu film sayesinde anacağız ve öğreneceğiz.”

G0Moqy 300x223 - Direniş Karatay Ne Zaman Vizyonda, Filmde Kimler Oynuyor?

BURCU ÖZBERK (TÜRKAN)

“İlk defa böyle bir projenin içerisindeyim. İlk sinema filmim. Birbirimize güveniyoruz. Bizi zorlayacak aynı zamanda geliştirecek alanlar var. Böyle tarihsel bir projenin içerisinde yer almak çok güzel, mutluyum.”

ALPEREN DUYMAZ (KUTAY)

“Senaryoyu okuyunca buranın okul olacağını düşündüm. Oynayacağım karakterin çatışması var. Karakter beni tahrik etti. Böyle güçlü isimlerle olmak beni ayrıca mutlu etti. Serdar Akar hocamın olması da beni motive etti.”

VOLKAN KESKİN (OLCAYTO)

“Kadrodaki isimler ve hikaye ilgimi çekti. Benim için burası oyunculuğun askerliği olacak. Dönüşümü olan bir hikayenin içinde olmak güzel.”

SELÇUK ÖZTÜRK (KONYA TİCARET ODASI VE KTO KARATAY ÜNİVERSİTESİ MÜTEVELLİ HEYET BAŞKANI)

Anadolu Selçuklu Devleti’nde vezirlik yapan Celaleddin Karatay’ın devlet tarihinin en önemli isimlerinden biri olduğunu söyleyen Öztürk; Karatay’ın, dönemin Haçlı ve Moğol işgaline karşı milleti güçlendirmek için Karatay Medresesi’ni kurduğunu, tüm varlığını da bu eğitim yuvasına bağışladığını anlattı.

Bu medrese sayesinde sayısız öğrenci yetiştiğini, bilime önemli katkıların yapıldığını belirten Öztürk, “Tarihimize olan vefa borcumuzu ödeyeceğiz” dedi.

ERTUĞRUL FINDIK (YAPIMCI)

Ertuğrul Fındık, 13. yüzyılın Moğol baskınını engelleyen Celalettin Karatay’ın hayatından yola çıkarak Anadolu Selçuklu Devleti’nin son dönemini anlatacaklarını ifade ederek, “Ciddi bir bütçemiz var. Böyle bir bütçeye destek olduğu için KTO Karatay Üniversitesi ile gurur duyuyorum. Önümüzdeki kış vizyonda olacağız. Hollywood standartlarında plato kurduk. Aynı zamanda ilk Selçuklu platosunu kurduk” dedi.

SERDAR AKAR (GENEL DANIŞMAN)

“Filmlere can veren, hayat veren kameranın önündeki insanlardır. Projenin bu ülke için önemli bir viraj olduğunu düşünüyorum.”

SELMAN KAYABAŞI (SENARİST)

Direniş Karatay kitabının ve filmin senaryosunun yazarı Selman Kayabaşı, “Büyük bütçesi olan iki yıllık bir çalışma içerisindeyiz. 25 dönümlük Selçuklu platosu inşa edildi. Bu döneme ait her şeyin çekilebileceği bir alan Konya’ya kazandırıldı. Şubat, Mart gibi vizyona girmeyi planlıyoruz. Film Moğol istilasına karşı Selçuklu’yu anlatıyor. Prof.Dr İlber Ortaylı filmin tarih danışmanlığını yapıyor. Bu filmden sonra karakterlerin devam ettiği ikinci bir film çekmek istiyoruz” diye konuştu.

ZEYNEP KARTAL (MODA DANIŞMANI)

Cheryl Cole, Lady Gaga, Michelle Keegan başta olmak üzere birçok ünlü isimle çalışan Game of Thrones kostümlerine de katkı sağlayan Zeynep Kartal, üç sene önce çok geniş bir araştırma ile Anadolu Selçuklu defilesi yaptığını söyleyerek bu çalışmayı filme yansıtacağını ifade etti.

FİLM HAKKINDA DİP NOTLAR

*Mehmet Aslantuğ ve Fikret Kuşkan’ın yanı sıra Yurdaer Okur, Burcu Özberk Alperen Duymaz, Tuğrul Tülek, Bahadır Yenişehirlioğlu, Nik Xhelilaj, Nefise Karatay, Ali Buhara Mete, Volkan Keskin gibi isimler de yer alacak.

*Projenin yapımcısı KTO Karatay Üniversitesi’dir.

*Filmin kış aylarında (Ocak, Şubat veya Mart) vizyona girmesi planlanıyor.

*Müzikleri Prag Flarmoni Orkestrası tarafından, Yıldıray Gürgem yönetiminde Kırgız ve Kazak müzisyenlerin katkılarıyla icra edikecek.

*Filmin tarih danışmanlığını ise Prof. Dr. İlber Ortaylı yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz