Ana Sayfa Kültür-Sanat Das Boot – Usta Avcılar Av Olduğunda

Das Boot – Usta Avcılar Av Olduğunda

0
432

Das Boot tam 293 dakikalık bir şaheser. Yönetmenliğini Wolfgang Petersen’in yaptığı, 1981 yılı yapımı ve 2. Dünya Savaşı’nı konu alan bir film. Filmin neredeyse yüzde 80’i denizaltının içinde, neredeyse tamamına yakını da deniz ortamında geçiyor.

dasboot1 - Das Boot - Usta Avcılar Av Olduğunda

Bu filmi izlemeye karar verenler için orijinal alt yazılı olarak seyredilmesi tavsiye ediliyor. Das Boot olarak adlandırılan Alman denizaltıları 2. Dünya Savaşı sırasında Hitler tarafından Baltık denizi ve Akdeniz’e, düşman gemilerini ve denizaltılarını batırmak için yollandılar. Bu denizaltılarda toplam olarak 40.000 asker denize açıldı ve 30.000’i geri dönmedi. Bu bakımdan filmin genelinde de hep kasvetli ve sıkıntılı bir hava mevcut. Ana konu denizaltı ve mürettebatın yaşadıkları olunca bu kasvet kat kat artıyor. Ama filmde heyecanın üst düzeyde olduğu sahneler de yok değil. Özellikle, filmdeki denizaltının içindeki mürettebatın sessiz bekleyişleri mükemmel.

Oyuncuların Tamamı Alman

Das Boot’ta oynayan oyuncuların tamamı Alman. Buna bağlı olarak da filmin dili Almanca. Bir dil bir filme anca bu kadar yakışabilir. Filmde rol alanların hiç birisi ilerleyen zamanlarda sinema sektöründe ses getiren oyuncular değiller. Hatta bazı oyuncuların film kariyerlerinde sadece bu film var. Oynadıkları tek film bu olsa da oyunculuklarına diyecek en ufak bir söz yok.

dasboot2 - Das Boot - Usta Avcılar Av Olduğunda

Filmin müziklerine ayrı bir paragrafta değinmek gerek. Aslında bu filmin müziğini herkes mutlaka bir yerlerden duymuşuzdur. Aynı parça hareketli sahnelerde de kasvetli anlarda da rahatlıkla filme uyum sağlayabiliyor.

Savaş filmlerinden, özellikle denizaltı konulu savaş filmlerinden hoşlananlar için Das Boot, tam 293 dakika boyunca izleyiciyi ekran karşısına kilitleyecek bir film olacaktır. 1981 yılında yapılmasına rağmen bu filmin hem konu olarak hem de bir denizaltının içinin bu kadar uzun süreli bir mekân olarak kullanıldığı başka bir film daha yapılmamıştır.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz