Dario Moreno Kimdir (Hayatı) Biyografi

0
413

Türk müziğinin unutulmaz isimlerinden Dario Moreno, geride bıraktığı akıllara kazınmış pek çok eser ile günümüzde hala insanlar tarafından anılmakta. Bu eserlerden en önemlisi ise elbette Deniz ve Mehtap adıyla bilinen şarkıdır.

moreno01 - Dario Moreno Kimdir (Hayatı) Biyografi

3 Nisan 1921’de Aydın Germencik’te dünyaya gelen Dario Moreno’nun babası istasyonda çalışırken trajik bir şekilde vurulup hayatını kaybetmiştir. Annesi ve dört kardeşi ile bu tarihten sonra İzmir’e gelmişlerdir. Pek çok kayıtlarda Dario Moreno ’nun doğum yeri de İzmir olarak verilmektedir. Kendisi de çeşitli defalarda İzmir’de doğduğunu dile getirmiştir. Maddi imkansızlıklar yüzünden annesi tarafından yetimhaneye bırakıldı. Sonrasında ise Yahudi okulunu bitirdi.

Askere gitmeden önce gitara merak sardı. Bir hukuk bürosunda avukat kâtibi olarak çalışmaya devam ederken diğer yandan hem Fransızca hem de gitar öğreniyordu. Askerliğini Akhisar Orduevi’nde yapan Moreno burada sık sık sahneye çıkma fırsatı da buldu. Askerlik döneminde müzikle iyice içli dışlı bir hale gelen Moreno askerden sonra ise İzmir Kordon’da bulunan Marmara Gazinosu’nda çalışmaya başladı. Ancak, ilk konserini Konak vapur iskelesinin üzerindeki gazinoda verdi.

Dario Moreno Sokağı

Müzikten para kazanmaya başlayınca annesi ile birlikte Mithatpaşa Caddesinde bulunan Asansör Sokağı’na taşındılar. Bu sokak bugün Dario Moreno Sokağı olarak bilinmektedir. Askerlik sonrasında iyice ünlendi ve İstanbul’da da pek çok gazinoda sahne almaya başladı. Ankara’da kaldığı yıllarda Orhan Veli ile oda arkadaşlığı yaptı. Sezen Cumhur Önal ve Fecri Ebcioğlu, Dario Moreno’nun söylediği şarkılara Türkçe sözler yazdılar.

moreno02 1024x768 - Dario Moreno Kimdir (Hayatı) Biyografi

Dario Moreno, 1 Aralık 1968 günü Paris’e bir oyun galasına gitmek için Atatürk Havaalanına geldiğinde uçağına geç kaldığını fark etti. Bunu görevliye bildirmesinin ardından görevliyle tartışmaya başladı. Hipertansiyon hastası olan Moreno, tansiyonunun yükselmesiyle kanlar içinde yere yığıldı. Bu olaydan sonra hastaneye kaldırılsa da hastaneye ulaştırıldığında çoktan hayatını kaybetmişti. Dario Moreno ölünce İzmir’e gömülmeyi vasiyet etmiştir. Ancak İsrail’e yerleşmiş olan annesi buna karşı çıkar ve cenazesini İsrail’deki Holon kent mezarına defnettirir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz