Çin Halk Cumhuriyeti Ne Zaman Kim Tarafından Kurulmuştur? Çin Halk Cumhuriyeti Eylül 1949 yılında Mao’nun yönetimi ele geçirmesi ile Çin’de komünist yönetim iş başına gelmişti. Çin’deki rejim değişikliği, ülke içinde büyük değişikliklere sebep olduğu için Çin’in dış siyasetini ve uluslararası politikayı da ciddi anlamda etkilemiştir.

Çin Halk Cumhuriyeti Ne Zaman, Kim Tarafından Kurulmuştur?

in Halk Cumhuriyeti Ne Zaman Kim Tarafından Kurulmuştur  - Çin Halk Cumhuriyeti Ne Zaman, Kim Tarafından Kurulmuştur?
Çin Halk Cumhuriyeti Ne Zaman, Kim Tarafından Kurulmuştur?

Çin’deki yeni rejim, SSCB ve müttefikleri trafından hemen tanınarak Çin’le otuz yıllık dostluk ve ittifat antlaşması imzanlandı. Bu durum Asya’daki güçler dengesinde Doğu Bloku’nun ağırlığını artırmasına neden oldu.

Çin, ideolojisine uygun dış politika izleyerek ABD’ye karşı Kore Savaşı’na girdi. 1956 Süveyş Krizi’nde Batılı devletlere karşı Mısır’ı destekledi.

Hindistan’ın güçlenen Çin’i tehdit unsuru olarak görmesi, Çin’in Hindistan sınır bölgesindeki Nepal, Bhutan ve Tibet’te ideolojisini yaymak istemesi, 1959 yılından itibaren iki ülke ilişkilerinin bozulmasına neden oldu. Ayrıca Pakistan’ın Keşmir meselesinden dolayı Hindistan ile ilişkilerinin bzulması, Çin- Pakistan yakınlaşmasına neden oldu.

Çin, Malaya’da İngilizler ve Çinhindi’nde (Vietnam, Laos, Tayland, Kampoçya) Fransızlarla mücadele eden devrimci gruplara ayrıca Vietnam Savaşı’nda ABD’ye karşı komünist Kuzey Vietnamlılara destek oldu.

İlerleyen yıllarda izlediği dış politika sebebiyle uluslararası alanda yalnız kalan ve SSCB ile ilişkileri bozulan Çin, 1960’ların sonundan itibaren Batılı devletlerle ilişkisini düzeltmeye başlamış ve 1972’de BM’ye yeniden üye olmuştur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz