Çernobil Faciası ve İnsanlığa Etkileri

0
295

Günümüzde Çernobil faciası ve yarattığı etkileri bilmeyen yoktur herhalde. En azından yaşı 40’a yaklaşanlar hatırlamakta fazla zorlanmazlar. 26 Nisan 1986 tarihinde, dönemin Sovyetler Birliği sınırlarında bulunan 50.000 nüfuslu Pripyat kasabası yakınlarında bulunan Çernobil nükleer santralinde gerçekleşen patlama sonucunda pek çok kişi hayatını kaybetmiş, ülkemize olan etkileri de yıllarca tartışılmıştı.

Çernobil deyince akla gelen birkaç şey var. Bunlar arasında en etkileyici olan, Pripyatta yaşayan 50.000 kişinin her şeylerini orada bırakıp başka kente göç ettikten sonra çekilen fotoğraflar. Paslanmış arabalar, terk edilmiş lünaparklar ve tabii ki radyasyondan etkilenmiş bitki ve ağaçlar. En iyi ihtimalle önümüzdeki 100 yıl boyunca Pripyatta insan yerleşiminin olması zor görünüyor. Kaldı ki böyle bir olay ve insanlara yaşattığı korkulardan sonra kim gidip orada yaşamaya devam eder?

Şu anda bile hala Pripyatta radyasyon oranı çok fazla seviyede ve şehir Ukrayna ordusu tarafında koruma altında tutuluyor. Belli zamanlarda şehre gazeteciler alınıyor ama bunun için sıkı bir kontrol var. Şehir ve santralin olduğu bölge 3 bölgeye ayrılmış durumda. 1. bölüme girdikten sonra her saat başı makineye bağlanıp üzerinizdeki radyasyon miktarı ölçülüyor. Eğer olağandışı bir olayla karşılaşılırsa hemen bölgeden uzaklaştırılıyorsunuz. 2. bölge’de bu kontrol seyyar aletlerle yapılıyor. Çünkü radyasyon oranı bu bölgede daha fazla. 3. bölgeye ise giriş yaptıktan sonra 15 dakika süreniz oluyor ve 15 dakika içinde bölgeden çıkmak zorundasınız.

Günümüzde Pripyat’ta bulunan herşey patlamanın olduğu günkü haliyle bırakılmış. Hatta Sovyetler Birliği Hükümeti’ne ait olan ve patlama sonrasında insanların kurtarılmasında kullanılan helikopterler bile, bir meydana indirilip terk edilmiş. O zamanlar Pripyat’ta yaşayan insanlar patlama olmadan önceki hayalarını özlemle anlatıyorlar. Pripyat’ın sulak ve ormanlık bir alanın tam ortasına inşa edilmesi, yaşayan halkın da zamanında doğanın tadını son derece çıkardıklarının anlamına geliyor. Ta ki büyük Çernobil faciası meydana gelene kadar. Patlamanın etkisi altında kalan büyük bir bölge bitkilerin ölmesi sebebiyle kurak bir yere dönüşmüş durumda.

pripyat2 - Çernobil Faciası ve İnsanlığa Etkileri

Çernobilde yaşanan bu olayın unutturulmaması için çeşitli toplum örgütleri ve bireyler kendilerince çalışmalar yapmaya devam ediyorlar. Pripyat’a girişler kontrollü olarak yapılsa da, bu bölgeye kaçak giren bir grup, evlerin duvarlarına, terk edilmiş eşyaların üzerlerine çeşitli ağlayan çocuk, balon ve oyuncak figürleri çizerek dünyanın ilgisini çekmeye devam ediyorlar. İlk bakışta bir şey ifade etmese de eğer Pripyat ile ilgili resimlere dikkat ederseniz bu figürleri görüyorsunu ve aklınızda bu resimlerle ilgili bir soru işareti beliriyor. Bu da, bu resimleri yapan insanların aslında insanların ilgisini çekmeyi başardıklarını göstermekte.

Pripyat Turizmi

Bu gün Ukrayna topraklarında bulunan Pripyat, özellikle son 10-15 yıl içinde turistlik bir merkez gibi hizmet vermekte.  Her ne kadar bu turistik gezi diğer gezilere göre oldukça riskli olsa da, ölmeden önce Pripyat’ın esrarengizliğini, gizemini görmek ve havasını solumak için dünyanın öbür ucundan gelen turistler mevcut. Görünen o ki, Ukrayna bunu ticarete döküp, bu işten para kazanma konusunda oldukça ileriye gitmiş. Belki de yukarıda bahsettiğimiz, konuyla ilgili çok fazla kaynak olmadığı konusu, insanların Pripyat’a gelip birebir görmelerini sağlamak için de olabilir.

Ülkemizde de, uzun yıllar boyunca Çernobil’deki patlamanın ülkemize olan etkileri tartışıldı. Çeşitli zehirlenme ve ölüm vakaları görülmüş olsa da bunların hiç bir zaman direkt olarak Çernobil faciası ile ilgili olduğu kanıtlanamadı. Ancak Çernobil’e daha yakın olan ülkelerde özellikle sakat ve zihinsel özürlü olarak doğan çocukların direkt olarak bu patlama sonucunda  ortaya çıkan radyasyon yüzünden bu şekilde oldukları kanıtlanmış bir gerçektir.

Çernobil faciası, üzerinden 30 yıl geçmesine rağmen unutulmaması  ve dersler çıkarılması gereken bir olay.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz