Cemal Süreya gerçek adı ile Cemalettin Seber ; 1931 yılında Erzincan’da doğmuştur.

cemal sureya 06 cocukluk genclik - Cemal Süreya Kimdir? Kısaca Hayatı

1954 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye ve İktisat Bölümünden mezun oldu. Maliye Bakanlığı’nda müfettiş yardımcılığı ve müfettişlik görevinde bulundu; 1965 yılında ayrıldığı müfettişlik görevine 1971 yılında yeniden başladı; 1982 yılında müşavir maliye müfettişliğinden emekli oldu.

Ağustos ayı 1960 yılında başladığı ve yalnızca dört sayı çıkarabildiği papirüs dergisini, Haziran 1966- Mayıs 1970 arası 47, 1980-81 arası iki sayı daha çıkardı. 1978 yılında Kültür Bakalığı’nda Kültür Yayınları Danışma Kurulu üyesi olarak görev yapan Cemal Süreya, emekli olduktan sonra, yayın evlerinde danışman ve ansiklopedilerde redaktör olarak görev yaptı. Birçok dergide yazıları ve şiirleri yayımlandı; ayrıca Oluşum, Türkiye Yazıları, Maliye Yazıları dergileri ile Saçak dergisinin Kültür ve Sanat bölümünü bir süre yönetti. Politika, Aydınlık, Yeni Ulus ve Yazko Somut gazeteleri ile 2000’e Doğru dergisinde köşe yazıları yazdı.

18069 - Cemal Süreya Kimdir? Kısaca Hayatı

İkinci yeni hareketinin önde gelen şair ve kuramcılarından sayılan Cemal Süreya’nın ilk şiiri “Şarkısı beyaz“, Ocak 1953’te Mülkiye dergisinde yayımlanmıştı. Ölümünden sonra adına bir şiir ödülü kondu Feyza Perinçek ve Nursel Duruel, şair üzerine bir biyografik inceleme hazırladılar.

Cemal Süreya / Şairin Hayatı Şiire Dahil (1995)
1997 yılında da Cemal Süreya arşivi yayınlandı.

“Süreyya” Olan Soyadının “Süreya” Olarak Değiştirmesi

Süreya’nın üvey kızı Gonca Uslu’nun aktardığına göre iddiaya girmeyi çok seven şair arkadaşıyla bir telefon numarası üzerine iddiaya girmiş, kaybederse soyadındaki “y” harfinden birini sildireceğini söylemiş. İddiayı kaybetmiş ve Süreyya olan soyadını Süreya olarak değiştirmiş “Süreya” soyadı ilk kez 1956 yılında yayımlanan “Elma” şiirinde görüldü.

Cemal Süreya, 9 Ocak 1990 yılında İstanbul’da hayata veda etmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ten + thirteen =