Çanakkale Savaşı Nasıl Kazanıldı?

0
99

Çanakkale Savaşı Nasıl Kazanıldı? Çanakkale Zaferinde Neler Yaşandı? Birinci Dünya Savaşı sırasında Gelibolu Savaşı 1915-1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadası Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında deniz ve kara savaşlarına verilen isim olarak gerçekleşti.

Çanakkale Savaşı Nasıl Kazanıldı?

Çanakkale Savaşı Nasıl Kazanıldı
Çanakkale Savaşı Nasıl Kazanıldı?

İtilaf Devletleri; İstanbul’u Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti olarak alarak, Çanakkale Boğazı’nı, İstanbul ve Çanakkale boğazlarının kontrolünü ele geçirme ve Rusya’ya güvenli bir arz ve askeri tedarik sağlama hedefi olarak seçti.

Osmanlı İmparatorluğu, Almanya ile 1 Ağustos 1914’te Rusya’nın savaş ilanının hemen ardından Almanya ile bir ittifak anlaşması imzaladı. Bu, imparatorluğun savaşa aslında Müttefik Güçler karşısında gireceği anlamına geliyordu aynı zamanda Çanakkale savaşı sürecinden hemen önce, Almanya’nın savaşı başlatması için baskılar, Akdeniz’deki İngiliz donanmasının önünde İstanbul’a gelen Goeben ve Breslau savaş gemileri tarafından başlatıldı ve daha sonra Osmanlı Deniz Kuvvetlerine ait bir grup gemiyle Karadeniz’e açıldı. Ve 27 Ekim’de Rus limanlarını bombaladı, Osmanlı İmparatorluğu’na karşı savaş ilan etti.

İngiliz Donanma Bakanı Winston Churchill, Eylül 1914’te Çanakkale Boğazı’ndan Çanakkale Boğazı’nı geçerek Başbakan Herbert Asquith’e bir plan verdi ve İstanbul’u işgal etmeyi planladı ve 1915 Şubat’ında Birleşik Krallık ve Fransa’dan gemilerden oluşan bir deniz gücü Boğaz’a verildi. Büyük ölçekte saldırmaya başladı.

18 Mart Çanakkale Savaşı Nasıl Kazanıldı?

18 Mart 1915’te hazırlıklar devam ederken, Çanakkale savaşı için en güçlü saldırı gerçekleştiğinde, Birleşik Deniz Kuvvetleri ağır kayıplar yaşamak zorunda kaldı ve deniz operasyonlarını terk etti. Bir deniz harekatının İstanbul’a ulaşılamamış olduğu ve Çanakkale Boğazı’ndaki Osmanlı sahil çevresindeki topçu bataryalarını ele geçirebilmek için bir planın yapıldığı ve bu çerçevede hazırlanan İngiliz ve Fransız kuvvetlerinin Gelibolu Yarımadası’nın beşte güneyine indiği anlaşıldı.

İngiliz ve Fransız ek traksiyon güçleri, Seddülbahir ve Arıburnu kıyılarında köprübaşı inşa etmeyi başarsa da, Osmanlı kuvvetlerinin inatçı savunmaları ve ara sıra karşı saldırı girişimlerinin sonucu olarak Gelibolu Yarımadası’nı işgal etmeyi başaramadılar.

18 Mart Çanakkale zaferi, Arıburnu’nun kuzeyinde Suvla Koyu’nda, kıyıdaki kuvvetleri güçlendirmek ve 9 Ağustos’ta 9 Ağustos’ta yeni bir kuvvetler çekildi. Birinci Anafartalar Savaşı olarak bilinen saldırıda İngiliz Albay Mustafa Kemal, İngiliz Komutanlığı rezerv hattını sadece sahile götürebileceği ateş hattına sürdü. Ertesi gün Koca Çimentepe – Conk Bayırı hattında Mustafa Kemal yeni bir ani akın yaptı ve bu doğrultuda Anzak birliklerini yedekledi. İkinci Anafartalar Savaşı olarak bilinen İngiliz ve Anzak güçlerinin genel saldırıları, Osmanlı savunmasını ilerletmedi ve tüm bu gelişmelerden sonra, Britanya, Anzak ve Fransız kuvvetleri Aralık 1915’te Gelibolu Yarımadasını tahliye etmek zorunda kaldılar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

six + 15 =