Burun Yağı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Burun yağı, ”zeytin sütü”, ”taş baskı zeytinyağı” gibi isimlerle de bilinir. Halk arasında ”soğuk sıkım yağ”. ”çiğ yağ” ”hamur yağı”, ”ilk yağ”, ”tekne yağı”, ”karavata yağı” gibi birçok isimle bilinmektedir. Herkes tarafından şifalı bitkiler arasında bilinen zeytinin tüm şifasını, doğallığını içinde barındırmaktadır. Geleneksel zeytinyağı üretimi sırasında elde edilen bir yağdır. Yani zeytin hamurundan elde edilen işlenmemiş, ham zeytinyağıdır. Zeytinyağı üretimi sırasında çok az miktarda elde edilen bir yağdır.

Burun Yağı Nedir Faydaları Nelerdir - Burun Yağı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Zeytinin saf hali olarak bilinen burun yağı, hiçbir şekilde ısı veya kimyasal işlem görmeden elde edilir. Dolayısıyla oldukça doğal üretilen bu yağ cilde sürülebilir, bebeklerde dahi kullanılabilecek kadar saf bir yağdır.

Yemeklerde de kullanılabilen bu yağ, yemeklerde, salatalarda lezzete lezzet katmasıyla da bilinir. Ancak her güzel şey gibi azı yarar çoğu da zarardır. Günde iki kaşıktan fazla tüketilmesi sağlık açısından tavsiye edilmemektedir. Ayrıca üretimi çok az olması dolayısıyla maddi açıdan da cep yakmaktadır. İlk olarak 2010 yılında Balıkesir ve ilçelerinde üretilen zeytin sütü yalnızca üreticiler tarafından tüketiliyordu.

Burun Yağının Faydaları

Bilindiği üzere zeytinin faydaları saymakla bitmez. Burun yağı da dolayısıyla oldukça zengin besinler barındıran, ısı veya kimyasal işlem dahi görmeden elde edildiği için içinde birçok şifa barındırır. Bu sebeple alternatif tıpta oldukça tercih edilen bir yağdır. Kanserden, damar yolu sorunlarına, kalp rahatsızlıklarından, cilt problemlerine kadar birçok sorunda tedavi yöntemi olarak tavsiye edilir. İdrar yolları, safra kesesi, bağırsak, böbrek rahatsızlıkları için birebir şifa kaynağı olarak gösterilmektedir. Burun yağı, zeytinyağına oranla daha fazla besin değerine sahiptir.

Burun Yağı Zeytinyağı Özünden Elde Ediliyor

-Yüksek oranda E vitamini içerir. Antioksidan özelliği vardır.

-Anne sütünün besin değerine yakın olduğu için bebekler için kullanılabilir.

-Cilde bebeksi yumuşaklık kazandırır. Cilt kuruluğunu önler.

-Egzama, cilt yaraları gibi deri sorunlarının iyileşmesine yardımcı olur.

-Sindirim sistemine yardımcı olur, kabızlığı önler.

-Hücre tahribatını önler ve onarır.

-Kansere karşı korur.

-Vücut ağrılarını önler veya yok eder.

-Kalp ve damar rahatsızlıklarında sağladığı olumlu etkiler kanıtlanmıştır.

-İçindeki yağ oksitleri sayesinde kolesterolün dengelenmesinde yardımcı olur.

-Vücudu toksinlerden arındırır, bağışıklık sistemini güçlendirir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here