Bruce Lee Kimdir (Hayatı) Biyografi

0
249

Bugün sokakta dolaşan herhangi bir insana gelmiş geçmiş en büyük karateci sorulduğunda büyük bir çoğunluk Bruce Lee adını söyleyecektir. Çok genç yaşta ölmesine rağmen, bu kadar çok insan tarafından hala bilinmesi onu bir efsane olduğunun da kanıtı.

27 Kasım 1940’da San Francisco’da doğan Bruce Lee, adını doğduğu hastanedeki hemşirelerin isteği üzerine almıştır. Çocuk oyuncu olarak pek çok filmde oynarken aynı zamanda dans eğitimi de almıştır. Gençlik yıllarında Hong Kong’daki sokak çetelerine katılan Lee, 1953 yılında Kung-fu dersleri almaya başladı.

Lise’den sonra Washington Üniversitesi’nden felsefe eğitimi gördü. Linda Emery ile 1964 yılında evlendi. Bunun akabinde ise Seattle’de bir dövüş sanatları kursu açtı. Öğrencileri arasında Steve Marquin, Karem Abdul Jabbar gibi ünlü isimler de vardı. 1965 yılında yine oyuncu olacak olan oğlu Brandon Lee ve 2 yıl sonra da kızı Shannon Lee dünyaya geldi.

Yükselişi

Ülke çapında ün yapmaya başlayan Bruce Lee 1970’li yılların başından itibaren hem Hong Kong’dan hem de Hollywood’dan film ve dizi teklifleri almaya başladı. Asya’da da oldukça tanınmasının ardından 1972’de kendi film şirketini kurdu. Geçirdiği ağır bir sakatlık yüzünden 6 ay yataktan kalkamadı ve bu arada Jeet Kune Do Tao adlı kitabı yazmaya başladı. Kitabı tamamlayamadı ama ölümünden sonra eşi kitabı tamamladı.

20 Temmuz 1973 tarihinde henüz 32 yaşındayken hayatını kaybetti. Ölümü ile ilgili olarak net bir bilgi olmamakla birlikte, baş ağrısına dayanamadığı için Equogesic adlı ilacı içtikten sonra uzandığı ve bir daha uyanamadığı söylenmektedir. Ölüm sebebi olarak beynindeki tümör düşünüldü. Ölümünden iki ay önce de bir beyin travması geçirmişti. 31 Mart 1993 tarihinde oğlu Brandon Lee de The Crow filminin setinde yanlışlıkla karnından vurularak hayatını kaybetti. Bruce Lee ve Brandon Lee Seattle’daki Lake View mezarlığında yan yana yatmaktadırlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

20 + 8 =