Maalesef sürekli olarak söylenen sözlerden bir tanesi ülke olarak tarihi eserlerimize bir türlü sahip çıkamamamız. Bu durum yeni olan bir şey değil. Geçmişte de önemli tarihi eserlerimizi bir çırpıda silip atmışız. İşte bu tarihi eserlerden bir tanesi de İzmir’de bulunan Sarıkışla.

sarikisla01 - Bir Utanç Abidesi Sarıkışla

Sarıkışla, bugünkü İzmir Konak Meydanında 1829 yılında inşa edilmiş devasa bir yapı. İzmir’i bilenler için kaba bir tasvirle; U şeklinde olan ve bu U’nun açık bölümü denize doğru duran bu yapının denizden bakıldığında sol cephesi bugünkü Konak Pier hizasında, sağ cephesi ise Yalı Camisini arkasına alacak şekilde duruyordu. Yani denizden bakıldığında cami, bu yapının arkasında kalıyordu. Sarı renkte kesme sarımsak taşlarından yapıldığı için adına Sarıkışla denilmişti. Yapım çalışmalarının başladığı 1826 yılı aynı zamanda Yeniçeri Ocağı’nın da kapandığı yıldı ve bina, bu yönüyle Osmanlı İmparatorluğunda değişen askeri yapıyı, çağdaş ve yeni bir orduyu da temsil edecekti.

Nedensiz Yere Yıkıldı

Sarıkışla uzun yıllar Konak Meydanında tüm heybetiyle durdu. Ancak dönemin Demokrat Partili Belediye Başkanı Rauf Onursal‘ın aldığı kararla 1953 yılında yıkıldı. Bu bakımdan Rauf Onursal İzmir’in en kötü Belediye Başkanı olarak hatırlanır. 4 yıllık belediye başkanlığı döneminde yaptığı tek olumlu icraat ise bugün Varyant diye adlandırılan Birleşmiş Milletler Caddesini yapmak olmuştur.

Binanın yıkılmasından sonra Konak Meydanı uzun bir süre boş kaldı. Meydanın nasıl rekreasyon yapılacağına bir türlü karar verilemedi. Çeşitli ülkelerden bu konuda fikirler alındı. 90’lı yılların başında şehir içi toplu ulaşımının merkezi oldu. Saat kulesi civarında bekleyen minibüs ve belediye otobüsleri buradaki tarihi yapının iyi ortadan kalkmasına sebep oldular. Sarıkışla eğer bugün yerinde olsaydı son dönem Osmanlı tarihinin önemli eserlerinden bir tanesi olacaktı.

sarikisla02 - Bir Utanç Abidesi Sarıkışla

Bugün Sarıkışla’nın yıkılması, uzmanlar tarafından cinayetle eş değer tutulmaktadır. 1953 yılında yıkılmasının ardından, yıkımı gerçekleştiren müteahhidin vicdan muhasebesi yaparak bahçesinde sakladığı yapıya ait hitapname Konak meydanına geri getirilerek bir anıt şeklinde dikilmiştir. Sarıkışla’dan geriye kalan sadece bu hitapnamedir. Binanın yıkıldıktan sonra parçalarının ne yapıldığı bilinmiyor. Bazı rivayetlere göre ufak parçalara ayrılan betonlar hemen denize dökülmüştür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here