Bill Gates Kimdir? Hayatı (Biyografi)

0
269

Bill Gates Kimdir?

William Henry Bill Gates 28 Ekim 1955’te Seattle kentinde doğmuştur. Babası avukat annesi ise öğretmen olan Bill Gates ilk önce devlet okuluna daha sonra sıkı bir eğitime sahip olan Lakeside okuluna gitti.

Bill Gates Kimdir Hayatı - Bill Gates Kimdir? Hayatı (Biyografi)

Bir kulüp sayesinde okulda ikinci el bilgisayarların kullanıma sunulması Gates’in teknoloji merakını arttırdı. Arkadaşı Allen ile bu sırada tanıştı ve bilgisayar programlarını incelemeye başladı. Sonrasında site güvenliklerini aşmaya başlayınca bilgisayarları kullanması yasaklandı fakat ders programlarının düzenlenmesi için bir web programı oluşturabileceğini söyleyince yasaktan kurtuldu. Daha 12 yaşındayken bilişim kursuna gitmeye başladı. Arkadaşı Paul Allen ile web programları üzerinde çalışarak boş zamanlarını değerlendiriyordu. Bir şirketin büyük bilgisayarını ücretsiz kullanabilmek için yazılım hatalarını arayıp buluyorlardı. Bill Gates arkadaşıyla 1972’de Traf-O-Data adlı bilgisayar geliştirerek trafik verilerini mühendislere aktarmayı amaçladı. Web Programları oluşturarak kazanç sağladılar. Bir yıl sonra TRW adlı silah işletmesinde staj görmeye başladı. Sonrada Harvard Üniversitesi’nde hukuk bölümünde okumaya başladı.

Microsoft Programı

Gates ve Allen’ın 1974 yılında BASIC adlı program dili oluşturdular. MITS firması ile anlaştılar ve sistemi geliştirmeye çalıştılar. Gates bunun üzerine okulunu bıraktı.

İlk başta mikro bilgisayarlar için yazılım geliştirdi. Gates Apple, Tandy ve Commodore gibi üreticilerle dil donanımı yapmak amacıyla 1977’de lisans sözleşmeleri imzaladı.

Tasarladıkları Diskli İşletme Sistemi seksenli yıllarda çok satıldı. Şirket Avrupa’da şubeler kurmaya başladı. Gates aynı zamanda uygulama yazılımları alanında da çalışmalar ortaya koyuyordu. 1982’de Multiplan Çizelge Hesap Yazılımını oluşturdu. 1983’te Word sistemini kullanmaya başladı. Apple şirketinin siparişlerini almasıyla başarısı katlandı.1986’da Gates şirketini anonim şirkete döndürdü.

1985 MS-DOS işletim sisteminin grafik bir iyileştirmesi olan Windows’un geliştirmeye başladı ve üç yıl sonra piyasaya sürdü.

Bill Gates Kimdir 1024x538 - Bill Gates Kimdir? Hayatı (Biyografi)

Aile Hayatı

1 Ocak 1994 Melinda Gates ile evlendi ve 3 çocuk sahibi oldu. Forbes Dergisi’ne göre 60 milyar dolarlık servetiyle 2009 yılında “Dünyanın En Zengin İnsanı” olmuştur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz