jakobtheliar3 - Bilinmeyen Bir Baş Yapıt: Jakob The Liar

Oscar ödüllü aktör Robin Williams’ın bilinen pek çok filmi olmasına karşın çeşitli sebeplerden dolayı hak ettiği yere gelemeyen filmleri de var. Bu filmler konu ve prodüksiyon olarak üst seviyelerde olsa da Avrupa yapımı oldukları için Amerika tarafından arkasında durulan filmler olmamışlardır. Bu yüzden de ses getirmemişlerdir. Jakob The Liar (Jakob’un Yalanları) da bu filmlerden bir tanesi.

Film, 1999 yapımı. Her ne kadar baş rolünde bir Amerikalı oyuncu olsa da filmin yönetmeninin Polonyalı Peter Kassowitz olması ve filmin 2. Dünya Savaşı Avrupasında geçmesi filmin bir Avrupa filmi olarak değerlendirilmesine sebep oluyor. Filmin genelinde çok az sayıda hareketli sahne var. Göze çarpan hiçbir bilgisayar efekti yok. Ama buna karşılık ustaca yapılmış makyajlar, o devri birebir yansıtan mükemmel hazırlanmış kostümler ve insanı ekranın karşına bağlayan vurucu replikler var.

Jakob The Liar ’ın müziklerine herhalde ayrı bir paragrafta değinmeden geçmek olmaz. Genelinde jazz ağırlıklı parçalar mevcut. Fakat filmin müzikleri, filmin içeriği ve konusuyla tamamen tezat olan parçalardan oluşuyor. Bu, filme gerçekten olağan üstü bir hava katmış.  Çünkü filmin en duygusal, en trajik anlarında bu tarz tezat bir jazz parçası başlayınca izleyiciyi gerçekten bir anda neye uğradığını şaşırıyor.

jakobtheliar2 - Bilinmeyen Bir Baş Yapıt: Jakob The Liar

İlk “Jakob The Liar” 1975 Yılında Çekilmiş

Film, aslında Alman yazar Jurek Becker’in 1969 tarihinde yazdığı ve orijinal adı “Jakob The Lügner” olan kitaptan sinemaya uyarlanmış. İlk defa İngilizce’ye 1975 yılında çevrilmiş. Ayrıca pek çok ödül sahibi bir kitap. Aynı isimle 1975 yılında yapılan Doğu Almanya-Çekoslovakya ortak yapımı bir film daha var. Bu 1975 yılında çevrilen film “En iyi yabancı dil sineması” kategorisinde de Oscar’a aday olmuş. Ancak 1999 yılı yapımı olan Jakob The Liar ile aralarından gerçekten büyük bir oyunculuk ve kalite farkı var.

Trajediden, sağlam ve kendine öz konuları olan Avrupa yapımı filmlerden hoşlananlar Jakob The Liar ‘ı kesinlikle izlemeliler. Robin Williams’ın oyunculuğuna bir kere daha kendisine hayran bırakıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here