Atatürk’ün Manevi Kızları Kimlerdir?

0
217

Atatürk’ün Manevi Kızları

Derin vicdanı ve merhametiyle bilinen Mustafa Kemal Atatürk; yaşamı boyunca çocukları sevmiş ve onlara iltifatta bulunmuştur. Hatta bu çocuklardan bir kısmını evlat edinmiş, derin sevgi ve muhabbetle yetiştirmiş, yurda faydalı bireyler haline getirmiştir. Kendisi de çocuk sayılacak yaşta yetim kalan Atatürk, vefatına yakın mal varlığının bir kısmını yetiştirdiği bu evlatlarına miras bırakmıştır. Atatürk özellikle kız çocuklarının eğitimine önem vermiş ve onları özenle yetiştirmiştir. Ata’nın manevi kızları genel kültür adına bilinmelidir.

Zehra Aylin (1912-1935)

Asıl adı Zühre’dir. Bir Kurtuluş Savaşı kahramanı olan bir yüzbaşının kızıdır. 1924 yılında Mustafa Kemal’in ilk manevi kızı olarak köşke girmiştir. Küçük bir tren kazası sonucu genç yaşta vefat etmiştir.

Afet İnan (1908-1985)

Türkiye’nin ilk tarih profesörlerindendir. 10’larca kitap ve makale yazmış, Türk tarihinin araştırılmasına büyük hizmetlerde bulunmuştur. Evinde geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etmiş, Ankara’ya defnedilmiştir.

Rukiye Erkin (1911-1995)

Cumhuriyet’in başlarında Ankara’ya getirilmiş ve eğitim bizzat Atatürk tarafından sağlanmıştır. Orman Çiftliği’nin koruma komutanıyla izdivaç eden Rukiye Hanım, 1966 yılında eşini kaybettikten sonra Nişantaşı civarına yerleşti ve hayatını orada tamamladı.

Nebile İrdelp (1910-1943)

Beylerbeyi Tekkesinin şeyhinin kızıdır. İzmit Valisi Eşref Bey’in de yeğenidir. 1928 yılında Atatürk tarafından sahiplenilen Nebile Hanım sesinin güzelliği, neşesi ve konuşkanlığıyla bilinirdi. Atatürk onun naif sesinden türküler dinlemekten haz alırdı. Yakalandığı hastalıklar neticesinde hayatını kaybetti.

Ülkü Adatepe (1932-2012)

Atatürk’ün evlat edindiği en küçük çocuktur. Henüz çocuk yaştayken Atatürk’le beraber bazı gezilerine iştirak etmiş ve çocuk sevgisini sembolize eden isim olmuştur. Trafik kazası sonucu vefat etmiştir.

Sabiha Gökçen (1913-2001)

Cumhuriyetin ilk kadın pilotlarındandır. İlk kadın savaş pilotu olarak görev yapan Sabiha Hanım toplamda 8 bin saat uçuş yaptı. Adı İstanbul’da bir havaalanına verildi. Dersim Harekatı’nda adı geçen ve Hatay’ın anavatana katılması konusunda gösterdiği cesaret ve kararlılıkla tanındı. 2001 yılında GATA’da yaşamını yitirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

13 + eight =