Astronot Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

0
178

Pırıl pırıl parlayan yıldızlarla dolu olan hayat kaynağımız Güneş’i içinde barındıran gökyüzünü her zaman merak ederiz. İçinde bir de her zaman farklı gördüğümüz Ay’ı görürüz. Bu güzel sistemi merak eden çocukların hayallerinde astronot olma isteği vardır. Peki bu hayallerin gerçekleşmesi için hangi yollardan geçilmesi gerekiyor.

Bu sürecin nasıl işlediğini merak edenlere öncelikle şunu belirtmemiz gerekir. Astronot olmak için pilot lisansına sahip olmak doktora yapmak veya çok maddi yatırım yapılmasına gerek yoktur. Bir yükseköğrenim kurumundan lisans mezunu olmak bilim alanındaki bir konuda deneyimli olmak ve yapılacak olan psikolojik ve fiziksel testlerde başarılı olmak yeterli oluyor. Bu aşamalar kolay gibi görünse de işin aslı bu kadar basit olmuyor.

2013 yılı sınavında 6000’den fazla kişi başvuruda bulunduğu halde bunlardan sadece 8 tanesi seçilmiş. NASA’dan bir grup psikolog başvuru yapan bir çok kişinin fiziksel ve eğitimle ilgili koşulları uysa da duygusal ve zihinsel açıdan uzun süre uzayda kalma yeterliliğine sahip olmadıklarını ve bu yüzden az kişinin seçildiğini söylüyorlar.

Ne Kadar Zaman Alıyor

Astronot olabilmek için uzun bir süreç gerekiyor. Başvurunun tamamlanma süreci iki yıl alıyor. Seçildikten sonra ise ilk görev yaklaşık 10 yılda gerçekleşiyor. Bu konuda NASA adaylara uyguladıkları testlerde uzayda karşılaşabileceği farklı durumlarda nasıl tepki vereceği ölçülüyor. İkinci bölümde ise stres yeterlilik ve alan tatbikatları yaptırılıyor.

Astronot olmak için hangi milletten olduğunuz, hangi dine mensup olduğunuz şeklindeki bilgiler çok önem taşımıyor. Çünkü bu noktada dikkat edilen tek şey astronot olmak özelliklerini kendinizde taşıyıp taşımadığınız. Oldukça zorlu süreçler barındıran testleri geçtikten sonra dahi kendinize hayatınız boyunca dikkat etmeniz gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

thirteen + fourteen =