Aryanizm Ve Fikirleri Nedir, Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

0
286

Aryanizm Ve Fikirleri Nedir, Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Aryanizm Ve Fikirleri Nedir Nasıl Ortaya Çıkmıştır - Aryanizm Ve Fikirleri Nedir, Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Aryanizm Nedir?

Aryanizm, tek tanrı inancı doğrultusunda Hristiyanlıktan doğan teolojik akımdır. Bu teolojik akım Hz. İsa ile ilgili sahip olduğu farklı düşünceler sebebiyle Hristiyanlıktan ayrılır. İsa’nın diğer yaratıklardan farklı kutsal bir ilah olduğunu savunurlarken Hz. İsa’nın Tanrı ile bir olduğu inancını reddederler. Bu akımın öğretileri “Tek Tanrı” anlayışından meydana gelmiştir.

Aryanizm Nasıl Ortaya Çıktı?

Aryanizm akımının fikir babası olarak bilinen Arius 280-336 yılları arasında Libya’da yaşamını süren bir rahipti ve kilisenin babası olarak görülen Piskopos Lucia’nın öğrencisiydi. Aryanizm’in temeli 3. yüzyılda Arius tarafından atılmıştır. Arius bu dönemde Baucalis’de bir rahipken 318 yılında kendi fikirlerini açıklamaya başladı. Bu fikirlerin geniş kitleler tarafından merak edilmesi ve ilgi duyulması ile beraber Mısır kilisesi bu düşünceleri benimsedi. Dünya üzerindeki çeşitli kiliseler de Aryanizm mezhebini kabul ettiler. Fakat bazı bölgelerde de büyük tartışmalara yol açtı. İskenderiye Patriği tarafından görevden alındı ve kiliseden kovuldu. Öldürülme korkusuyla yaşayan Arius Filistin’e gitti. Bu dönemde kitap yazarak ve kapı kapı gezip fikirlerini anlatarak destek almaya çalıştı. Fikirlerin hızla yayılmasının üzerine 1.Konstantin tartışmalara el koydu ve uzlaşmaya çalıştıysa da başarılı olamadı. Fikirlerin tehlikeli hale gelmesi sonucunda bu fikri destekleyenler çeşitli cezalara çarptırıldı. Daha sonra Aryanizm çeşitli dallarına bölündü ve 8. yüzyılda da tamamen ortadan kalktı.

Aryanizm Bilgileri

Aryanizm tartışmaları papazlardan halka ve Roma aile bireylerine kadar her türlü bölgeye yayılmıştır. Bu akımın peşince olan Arius savunucuları üçleme karşıtı olan Hristiyanların öncüleri arasında yer alırlar. Ve bu inancı reddeden (üçleme karşıtı olan) insanlar yıllar boyu aforoz ve sürgün edilmek gibi çeşitli zorluklarla karşılaşmıştır. Osmanlı Dönemi Balkanlar’ın da Aryanizm akımına mensup birçok Pomak İslam’ı seçmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz