Ana Sayfa Kültür-Sanat Arşimet Prensibinin Açıklaması Nedir?

Arşimet Prensibinin Açıklaması Nedir?

0
281

Arşimet Prensibinin Açıklaması Nedir?

Arşimet Prensibinin Açıklaması Nedir 1024x576 - Arşimet Prensibinin Açıklaması Nedir?

Arşimet Prensibini anlatmadan önce Arşimet hakkında kısa biraz bilgi verelim. Antik Yunan dünyasının ilk ve en büyük bilim adamı olarak kabul edilen Arşimet, uzman bir fizikçi ve matematikçidir. Arşimet aynı zamanda astronom, filozof ve mühendistir. Hidrostatik ve mekaniğin temelini atan kişi olarak da bilinir. Bilime en çok katkı veren buluşu ise suyun kaldırma kuvvetidir.

Arşimet Prensibi Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Arşimet bu prensibi tamamıyla şans eseri bulmuştur. Olay şu şekilde olmuştur; Bir gün bir kral kendisine bir kuyumcudan bir taç yapmasını ister. Kuyumcu bir süre sonra bu tacı yapar ve krala teslim eder. Saray halkı bu tacın altından değil gümüşten yapıldığını iddia etmektedirler. Kral da bu durumu anlamak için Arşimet’i huzuruna çağırır, durumu anlatır ve bu duruma bir çare bulmasını ister. Arşimet ne yapacağını düşünürken evinde rahatlamak için banyoya girer ve suyun içine dalar. Bu sırada suyun vücudunun battığı hacmi kadar yükseldiğini görür ve aklına bir fikir gelir. Hemen banyodan çıkar ve iki adet taç yapar. Bunlardan birisi altından diğeri ise gümüştendir. Derin bir kabın içini ağzına kadar su ile doldurur ve sırasıyla önce gümüş tacı ve daha sonrada altın tacı suya daldırır. Gümüş ve altın tacın taşırdığı suları ölçer ve altın tacın ağırlığının gümüş taçtan ağırlığından daha az olduğunu fark eder. Bu durumu krala bildirir ve krala yapılan tacın neyden yapılmış olduğu anlaşılır.

Arşimet Prensibinin tanımı nedir?

Bir cisim bir suya batırıldığında ağırlığından bir bölümünü kayıp eder. Kayıp olan bu ağırlık suyun değiştirdiği yerin ağırlığına eşit olur. Bu olaya Arşimet prensibi denmiştir.

Günümüzde elektronik terazi kullanılarak bu prensibin uygulamalı olarak deneyleri yapılmaktadır.

 

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz