Aquinolu Thomas Kimdir ? Hayatı ve Eserleri Nelerdir ?

0
362

Aquinolu Thomas Kimdir ? Hayatı ve Eserleri Nelerdir ?

Aquinolu Thomas Kimdir - Aquinolu Thomas Kimdir ? Hayatı ve Eserleri Nelerdir ?

Din açısından Hristiyanlık mezhebinin düşünürleri arasında en iyisi ve bilineni Thomas’tır, söyledikleri ve savunduğu fikirleriyle Katolik kiliselerinin düşünce, inançlarını temellendiren kişidir. Yaşamı 1225 ile 1274 seneleri arasında hayat sürdüren en tanınmış Hristiyan felsefecidir. Eğitim öğretim zamanını Monte Cassino Manastırı’nda görmeye başlamıştır. Sonradan evine dönüp, üniversite eğitimi için Napoli’ye gidip, Napoli Üniversitesi’nde çeşitli alanlarda eğitim görmüştür. Sonradan Fransa, Almanya’da eğitim görmüştür. Bunlar Paris ve Köln Üniversiteleridir. Fransa eğitimi sırasında kendi fikir ve görüşlerinde zenginlik katıp, yol gösteren Büyük Albert lakaplı Albertus Magnus ile tanışıp eğitim aldı. Sonradan Paris Üniversitesinde eğitim görevlisi olup dersler vermiştir. Küçükken katıldığı dilenci tarikatın başına geçti. Yazdığı eserler yıllar sonra Katolik Kilisesinin Hristiyanlık eğitiminin temeli olmuştur. Yıllar sonra onun görüşlerini tartışmak bile çok büyük günah olduğu ve cezaları olduğu söylenmiştir. Bu genel kültür açısından çok önemlidir.

Thomas’ın Hristiyanlar Açısından Önemi

Yazdığı eserler ile Tanrı’nın var olduğunu en güzel şekilde kanıtlayan kişidir. Onun eserleri sistemleştirilmiş bir felsefeci ve eğitimcidir. Thomas’ın fikirlerine göre Tanrı, ebedi olandır, sonsuz olandır ve ölümlü olan insanlar onun muhteşemliği ve yüceliğini kavrayamazlar. Evrenin bir uyum içinde hareket ettiğini ve bu hareketin kendi kendine olamayacağını söylemiştir. Bunlarda Tanrı’nın etkisi olduğunu onsuz bu uyumun ve hareketin olamayıp, ayrıca açıklanamayacağını söylemiştir.

Thomas’a Göre Tanrı

Thomas’ın Tanrı kavramı mükemmeliyetçilik üzerine olduğudur. Onu mutlak ve tek hakimiyet sahibi olduğunu söyler. Yarattığı varlıklarda bulunan mükemmelliklerin tek nedeni ve onlardan büyük olanı yaratıcıdır. Ona göre Tanrı sonsuz mutlak sahibi ve soyut olan varlıktır. İlk olan ve yarattıklarından daha mükemmel olandır. Hatta tanımı ‘’en mükemmel’’ olan şeklindedir. Dünyamızdaki hayat döngüsünün tek nedeni ve sahibidir. Tanrı’nın yarattıklarından farkı hiçbir kusuru veya eksikliği yoktur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz