Apple ve iphone’nin Kurucu Steve Jobs Kimdir ? Biyografisi

0
170

Apple ve iphone’nin Kurucu Steve Jobs Kimdir ? Biyografisi Steven Paul Jobs (24 Şubat 1955 – 5 Ekim 2011), Apple Computer, Inc.’ın kurucu ortaklarından biridir. Ölümünden 5 hafta öncesine kadar yeni adıyla Apple Inc. de CEO olarak görev yapmıştır. Bilgisayar endüstrisinin önderlerinden olarak kabul edilir. Next Computer ve Pixar Animasyon Stüdyoları’nı da kurmuş ve yönetim kurulu başkanlığını yapmıştır. Yönettiği Apple firmasını zirveye çıkardığı yıllarda pankreas kanserine yakalanmış, 7 yıl içinde 56 yaşında ölmüştür.

Apple ve iphone’nin Kurucu Steve Jobs Kimdir ? Biyografisi

Apple ve iphone'nin Kurucu Steve Jobs Kimdir ? Biyografisi
Apple ve iphone’nin Kurucu Steve Jobs Kimdir ? Biyografisi

1970’lerin sonunda, diğer kurucu ortak Steve Wozniak’la beraber, ticari başarı sağlayan ilk şahsi bilgisayarlardan birini tasarladı. Jobs, 1980’lerin başında, fare (mouse) ile kullanılan GUI (Grafik Kullanıcı Arayüzü)’n ticari potansiyelini fark edenlerin arasında yer alır. 1985’te yönetim kurulunda kaybettiği güç mücadelesinin sonrasında Jobs Apple Yönetim Kurulu’ndan çıkartıldı; yüksek öğrenim ve iş dünyası için bilgisayar platformu üretmeyi hedefleyen NeXT bilgisayar şirketini kurdu. 1986 yılında da Lucasfilm firmasından Pixar’ı satın aldı. 1997 yılında Apple Computer şirketinin NeXT’i satın almasıyla Jobs kurucusu olduğu şirkete geri döndü. O zamandan itibaren icra kurulu başkanı (CEO) olarak çalıştı. Fortune dergisi 2007 yılında Steve Jobs’u En Güçlü İşadamı olarak göstermektedir.

Jobs, daha önceden Lucasfilm şirketinin bilgisayar grafiği bölümü olan Pixar Animasyon Stüdyoları’nı 1986 yılında satın alır. 2006 yılında Walt Disney Şirketi tarafından satın alınıncaya kadar şirketin CEO’su ve en büyük hissedarıydı. Jobs hayata gözlerini yumana kadar Walt Disney Şirketi’nin en büyük gerçek kişi hissedarı ve yönetim kurulu üyesi olmuştur.

Jobs’un iş dünyasındaki geçmişi, alışılmışın dışındaki bireysel Silikon Vadisi girişimcisi kişiliğinin yarattığı söylentilerle doludur. Estetiğin toplumsal ilgi odağı oluşturmadaki rolünü iyi bilerek dizaynın önemini vurgular. İşlevsel ve zarif olan ürünler geliştirmesi vasıtası ile sadık bir hayran kitlesi edinmiştir.

İlk yılları

Green Bay, Wisconsin’de, Amerikalı Joanne Carole Schieble ve Suriye asıllı politik bilim profösörü olan Abdulfattah John Jandali’nin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Mountain View, Kaliforniya’dan Paul Jobs ve Clara Jobs-Hakobian çifti tarafından evlat edinilmiştir. Öz kız kardeşi Roman yazarı Mona Simpson’dır

1972 yılında Steve Jobs, Cupertino, Kaliforniya’da bulunan Homestead High School’dan mezun olmasının sonrasında Portland, Oregon’daki Reed College’e başvurmuştur; ama bir dönem sonra oradan ayrılmıştır.

1974 yılının sonbaharında, Steve Jobs Kaliforniya’ya geri dönerek “Homebrew Computer Club”‘un toplantılarına Steve Wozniak ile katılmaya başlamıştır. O ve Wozniak, Atari Inc.’de, o dönemlerin ünlü bilgisayar oyun üreticilerinden de, iş bularak oyun dizayncısı olarak çalışmaya başladı. O zaman ABD’de, satılan Cap’n Crunch’ların içinden çıkan düdükler, üzerlerinde küçük değişiklikler yapılınca AT&T tarafından uzun mesafeli aramaların denetleme frekansı olan 2600 Hz’i sesini verebiliyorlardı. Kısa bir süre zarfında Jobs ve Wozniak 1974 yılında iş yaşamına atılarak pahalı uzun mesafe görüşmelerini ücretsiz yapabilmek için “blue box’lar üretmeye başladılar.

1976 yılında Jobs 21, Wozniak’da 26 yaşındayken Apple Computer Co.’yu Jobs ailesinin garajında kurdu. İlk olarak piyasaya sürdükleri ev bilgisayarı Apple I’dı ve onu 666.66$’a satıyorlardı.

1977 yılında Jobs ve Wozniak, Apple II’yu piyasaya sundular, o zaman içinder Apple II ev piyasasında önemli bir yer elde etmişti ve Apple’ın bilgisayar piyasasındaki yerini sağlamlaştırmıştı. Aralık 1980 yılında Apple Computer halka açılmıştı ve çok iyi dşayetlerle piyasaya girmişti. Aynı yıl Apple Computer Apple III’i piyasaya sürdü, ama bu model bir önceki modelinin yerini alamadı.

Apple büyümeye devam ederken, şirketin genişlemesini mümkün kılabilecek bir yönetici aranıyordu. 1983 yılında Jobs, John Sculley’i (o zaman Pepsi-Cola’nın CEO’su) ayartarak ve “Ömrünün sonuna kadar yalnızca şekerli su mu satmak istiyorsun yoksa dünyayı mı değiştirmek istiyorsun ?” biçiminde meydan okuyarak Apple’ın yeni CEO’su haline getirdi. Aynı sene Apple teknolojik olarak gelişmiş ama ticari olarak başarısız olan Apple Lisa’yı piyasaya sundu.

1984 yılında Macintosh piyasaya sunuldu, piyasada ticari bir başarı yaşamış ilk GUI’lu bilgisayar. Mac’in geliştirilmesi Jef Raskin tarafından başlatılmıştı ve Xerox PARC’da tasarlanmış olan, ama ticarileştirilmemiş teknolojilerden esinlenilmişti. Macintosh’un başarısı Apple’in Apple II serisini kaldırıp onun yerine Mac ürünleri sunması ile devam etmiştir ve bugüne kadar da devam etmektedir.

Apple’dan ayrılışı

Steve Jobs, Apple için ikna edici ve karizmatik bir savunucuydu, eleştirilere de bakılırsa bunun yanı sıra düzensiz ve hırslı bir yöneticiydi. 1985 yılında şirket içinde oluşan bir kavga sonucu Jobs, Sculley tarafından görevlerinden çekilmiştir ve dışarı atılmıştır. Ama ölümünden 5 hafta öncesine kadar Jobs’un Apple Computer’in başkanı olduğunu da not düşmekte yarar vardır.

Apple’ı bıraktıktan sonra Jobs diğer bir bilgisayar şirketi kurdu, NeXT Computer’ı. NeXT, Lisa gibi teknolojik olarak çok gelişmişti; ama hiçbir zaman, bilimsel çalışma alanları hariç, tanınır olamamıştı. Örneklemek gerek görülürse Tim Berners-Lee özgün World Wide Web sistemini CERN’de bir NeXT bilgisayarında geliştirmiştir. Ne kadar tanınır olmasa da, Object Oriented Programming (nesneye dayalı programlama), PostScript gösterme ve magneto-optical sürücü teknolojilerinin gelişmesinde yardımcı olmuştur. NeXT’deki bir sürü yenilik 2000’li yıllarının başlangıcında Mac OS X’de görülecektir. NextStep ve onun halefi OpenStep, x86 mimarisi ve o zaman PowerPC mimarisi üzerinde çalışıyordu.

Apple’a dönüş

1996 yılında Apple şirketi, Jobs’u kurduğu şirkete geri getirmek için NeXT’i 429 milyon dolar karşılığında satın aldı. Dikkatli bir planlama ve şirketi içi atılım ile o zamanki CEO Gil Amelio’nun işine son verilir. Steve Jobs 1997 yılında Apple’ın geçici CEO’su seçilir.

NeXT’in satın alınması sonucu çoğu teknolojisi Apple ürünlerinde kullanılmaya başlandı. Bunların arasında en belirgin olan örnek, NeXTSTEP’in geliştirilek Mac OS X’in yazılması gösterilebilir. Jobs’un yönetiminde Apple, iMac’i piyasaya sunmasıyla olağanüstü bir biçimde satışları artırdı. O zamandan beri ortaya konan ürünler göz alıcı dizaynları ve marka kuvvetlendirilmeleriyle Apple şirketine büyük faydalar sağladı.

Jobs şirketi geçmiş yıllarda şahsi bilgisayarlara kısıtlı kalan ürün yelpazesinin ötesine taşıdı. iPod taşınabilir müzik çalarının piyasaya sunulmasıyla beraber, iTunes dijital müzik programı diğer işletim platformlarına makul halde piyasaya sürerek ve iTunes çevrimiçi müzik dükkanını açarak şahsi elektronik ürünleri ve çevrimiçi müzik piyasalarına el attı.

Jobs çalışanlarını yenilikçi olmaları için teşvik ederken, real artists ship (gerçek sanatçılar ürün gönderimi yapar), gibi iletilerle, bir ürünün zamanında sunulmasının, yenilikçilik ve ekstrem dizaynlar kadar önemli olduğunu belirtmektedir.

Jobs, Apple’da yılda 1 dolar karşılığında birkaç sene boyunca çalıştı, bu ona bunun yanı sıra Guiness Dünya Rekorları listesinde “En Düşük Maaşlı CEO” unvanını kazandırdı. Apple kazançları artığında ve şirket eksiler yerine artılar bölgesinde gezinmeye başladığında, şirket unvanından ‘geçici’ ibaresini kaldırdı. 1999 yılında 90 milyon $ dşayetinde bir jet ve sınırlı hisselerden aşağı yukarı 30 milyon $’lık bir pay şirket tarafından hediye edildi.

Pixar

1986 yılında Jobs ve Edwin Catmull ortaklaşa, Emeryville, Kaliforniya’da animasyon stüdyosu olan Pixar’ı kurdular. Şirket aslında Lucasfilm’in bilgisayar grafikleri bölümü üzerine kuruldu. Jobs Lucasfilm’den bu bölümü 10 milyon $’a (istenilen miktarın üçte-birine !) sahibi George Lucas’dan almıştır. Şirket neredeyse 10 yıl sonra patlamalarını Oyuncak Hikayesi (Toy Story) ile yapmışlardır. Ondan beri 1998 yılında Bir Böceğin Yaşamı (A Bug’s Life), 1999’da Oyuncak Hikayesi 2 (Toy Story 2), Sevimli Canavarlar (Monsters, Inc.), 2003’te Kayıp Balık Nemo (Finding Nemo) ve 2004 yılında İnanılmaz Aile (The Incredibles) filmleri ödüllere layık görülmüştür. 2006 yılında Cars, iki dalda Oscar’a aday gösterilmiş, 2007 yılında da Ratatouille, en iyi animasyon dalında Oscar kazanmıştır.

Kayıp Balık Nemo ve İnanılmaz Aile, Akademi Ödüllerinde en iyi animasyon film dalında ödül kazanmıştır.

Apple’dan istifası

Apple Computer’daki CEO’luk görevinden 25 Ağustos 2011 tarihinde görevinden sağlık problemleri sebebiyle ayrıldı ve yerini Tim Cook’a bıraktı. Ölümüne kadar Apple Computer’da yönetim kurulu başkanı olarak devam etti.

Özel hayatı ve ölümü

Steve Jobs 18 Mart 1991 günü Laurene Powell ile evlendi. Bu evliliğinden üç çocuğu oldu. Aynı zamanda 1978 yılında evlilik dışı doğmuş Lisa Jobs adında bir kızı vardır. Jobs vejetaryendi, yalnız balık yerdi.

31 Temmuz 2004’te Jobs, pankreasında bulunan kanser bütünörünü aldırtmak için ameliyata girdi. Jobs’da bilimsel adı “Islet Hücresi Neurodocrine Tümöru” olan seyrek bir pankreas kanserine rastlanmıştı. Jobs’da bulunan bu kanser tipinde kemoterapi ya da radyasyon terapisine ihtiyaç duyulmadı. Yokluğu sırasında dünya satışları ve yönetimleri departmanının başkanı Tim Cook, Apple’ı yönetti.

Jobs 2004’te kanser tedavisi görmeye başladı; 2009 yılında kendisine bir karaciğer nakli yapıldı. 2011 yılının Ocak ayında son yıllarda üçüncü kez sağlık problemlerinı gerekçe göstererek izne ayrılan Jobs, 24 Ağustos 2011’de şirketin yönetim kurulu başkanlığından ayrıldığını belirtti ve görevi Tim Cook’a bıraktı. Ancak 5 Ekim 2011 tarihinde ailesi tarafından yayınlanan bir bildiride “Steve Jobs aile üyeleri başucunda ve sükunet içinde vefat etti.” açıklaması yapıldı. Tim Cook haberi büyük bir üzüntüyle öğrendiklerini ifade etti. Cook, “Apple, vizyon sahibi bir kişiyi ve bir yaratıcı dehayı; dünya olağanüstü bir insanı kaybetti.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

7 − two =