Ana Sayfa Kültür-Sanat Amerika Gerçekten Ay’a İnsan Gönderdi Mi?

Amerika Gerçekten Ay’a İnsan Gönderdi Mi?

0
248

Amerika Gerçekten Ay’a İnsan Gönderdi Mi?

Amerika Gerçekten Aya İnsan Gönderdi Mi - Amerika Gerçekten Ay'a İnsan Gönderdi Mi?
Amerika Gerçekten Ay’a İnsan Gönderdi Mi?

NASA Bizi Kandırıyor!

Uçmak yukarılara çıkmak özgür olmak insanoğlunun varoluşundan beri hayalidir. Hatta daha da ileri gidip göğü, uzayı merak etmiştir insanoğlu. Bu merak 1969 yılında Amerika Birleşik Devletlerinin aya ayak basmasıyla son bulmuştur. Ya da bulmuş mudur?

Soğuk Savaşın Faydaları

İkinci Dünya Savaşından sonra savaştan galip ayrılan 2 zıt ideolojiye sahip devlet ABD Sovyetler Birliği süper güç olmuştur ve aralarında amansız bir mücadele başlamıştır. Bu mücadeleye Soğuk Savaş Dönemi denir. Soğuk Savaş sonucunda birçok savaş çıkmıştır fakat bu iki devlet arasındaki çekişme bilimin gelişmesine de yol açmıştır. İki süper güç birbirine nispet yapmak için hemen hemen her gün yeni bir şey keşfediyordu ve ikisinin de yeni bir amacı vardı oda Ay idi.

Ay’a Çıkış

Aya çıkış çalışmaları 2.Dünya Savaşından sonra hız kazanmıştır. Uzaya ilk insan gönderme çalışmasına Sovyetler yapmıştır fakat başarısız olmuşlardır. 1960’lı yıllara gelindiğinde artık iki devlet de hemen hemen her yıl uzaya araç gönderir olmuştur. Takvimler 1969 yılının temmuz ayını gösterdiğinde Amerika aya Neil Armstrong, Edwin Aldrin ve Michael Collins’in içinde bulunduğu Apollo 11 isimli uzay aracını aya gönderdi. 20 Temmuz günü Apollo 11 ay yörüngesine girdi ve Neil Armstrong da uzayda yürüyen ilk insan unvanını aldı. Bu olay beraberinde tartışmalara da yol açtı. Günümüzde hala birçok insan Amerika’nın hiçbir zaman uzaya gidemediğini aya çıkış görüntülerinin stüdyo ortamında hazırlandığını iddia etse de o dönem Amerika’nın en büyük rakibi olan SSCB dahi Amerika’nın aya insan gönderdiğini kabul etmiştir.

Günümüzde ise uzay çalışmaları devam etmektedir ve son olarak Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX şirketi 7 Şubat 2018 tarihinde uzaya Tesla marka araç yollamıştır. Yoksa o da mı yalan?

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz