Ana Sayfa Kültür-Sanat Alkol Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Alkol Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

0
293

Alkol Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Alkol Kullananlar Dikkat!

 Toplumda sık tüketilen alkol maddesi santral sinir sistemini (beyin ve omurilik) baskılayan bir maddedir. Bu özelliği ile düşüncede, reflekslerde, hareketlerde yavaşlama gibi hafif etkiler olabileceği gibi solunum durması gibi ağır sonuçlar da meydana gelebilir. 500 ml kanda 50 mg alkol ehliyetin elinizden alınma sınırı,100 mg alkol genel kültür bilinirliği olan sarhoşluk hali, 400-500 ise ölüme gider.

Alkol Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir - Alkol Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Alkolün bir diğer etkisi de bu yavaşlamalardan önce meydana gelen öfori halidir. Öfori neşelenme, hareketlerin kısa bir süre için aşırı hızlanması yani genel bir kontrolsüzlüktür. İnsanları alkollüyken kavga etme gibi davranışlara sürükleyebilir.

Aç Karna İçmeyin!

Aç karna alkol tüketmek alkolün vücutta emilimini hızlandırır ve hızla kana karışan alkol hemen yüksek etki gösterir ve sarhoşluk belirtileri başlar.

 Neden Alkollüyken Çok Tuvalete Çıkılır?

Alkol yani merkezi sinir sistemi depresanları vücuttaki hormon dengesini etkiler. ADH (Antidiüretik Hormon/Vazopressin) vücutta böbreklerde su geri emilimini sağlayan hormondur. Alkol bu hormonun salgılanmasını azaltarak su geri emilimini azaltır ve bu da bol idrara çıkmaya neden olur.

Alkol Bağımlılığı

Alkol bağımlılığı günümüzde çok ciddi bir psikiyatrik hastalıktır ve tedavi edilmelidir. Bu tanıyı psikiyatristler koyabilir, ancak yardıma ihtiyacı olduğunu düşünenler için internette çeşitli psikiyatrik testler de mevcuttur. Bu testlerin amacı kişinin acilen doktora gitmesi gerektiğinin, normal üzerinde alkol tükettiğinin ve hayatını kötü önde etkilediğinin farkına varmasıdır.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz