Ana Sayfa Kültür-Sanat Afrika’da Sömürgecilik Nasıl Başladı?

Afrika’da Sömürgecilik Nasıl Başladı?

0
227

Afrika’da Sömürgecilik Nasıl Başladı?

Afrikada Sömürgecilik Nasıl Başladı - Afrika'da Sömürgecilik Nasıl Başladı?
Afrika’da Sömürgecilik Nasıl Başladı?

Afrika kıtasının Avrupa Devletleri tarafından işgali ve sömürgeleştirilmesi 1870’lü yıllarda başlamıştı. Avrupalı devletlerin, diplomatik baskıları, askeri istilaları ile gerçekleşmiştir. Afrika toplumları, ülkelerinin sömürgeleştirilmesine karşı çoğunlukla direndiler. Ne yazık ki yirminci yüzyılın başlarına gelindiğinde, Etiyopya ve Liberya dışındaki çoğu Afrika ülkesi, Avrupa güçleri tarafından sömürgeleştirilmişti.

İşgalin Nedenleri

Afrika’nın işgalinin ekonomik, politik ve sosyal olmak nedenleri vardı. Köle ticaretinin kaldırılmasını ve Avrupa’da Sanayi Devrimi’nin gerçekleşmesi bunların başlıcalarıdır. Sanayi Devriminin sonucu olarak hammadde Afrika’nın işgalinde itici güçlerden biriydi. Bu sürecin sonunda sömürgecilik faaliyetleri başladı ve hızla arttı.

Avrupalılar ilk başta aracılar ile Afrika’daki pamuk, kauçuk, yer fıstığı gibi ticari malları tedarik ediyorlardı. Ancak, ekonomik rekabetin artması sebebiyle ticaret mallarının kaynağına doğrudan erişim elde etmek istediler. Sadece askeri müdahale ile değil, ticari ve dostluk anlaşmaları ile de egemenlik alanlarını genişletmeye çalıştılar. Afrikalılar, direndiğinde Avrupalı ​tüccarlar ve şirketleri kendi hükümetlerini hakkını elde etmek için müdahale etmeye çağırdılar. Bu durum askeri çatışmalara da yol açtı.

İşgalin Başlaması

Afrika’da hak iddia eden devletlerin uzlaşması için Alman Başbakanı Bismark Berlin Batı Afrika Konferansı’nı düzenledi. Sömürgeci devletlerarası anlaşmazlıklar ve kıtada faaliyet gösteren şirketlerin talepleri görüşüldü.

Konferans’tan sonraki on beş yıllık süreçte Afrika Kıtası’nın çoğu Avrupalı güçler arasında paylaşıldı. Berlin Konferansı’ndan sonra Almanlar harekete geçtiler. Doğu Afrika’yı kendilerine bağlamak istiyorlardı. Bismarck Karls Peters adlı kaşifi yerel şeflerle görüşmek için Doğu Afrika’ya gönderdi. Almanların bu hamlesi İngilizlerin tepkisini çekse de sorun diplomatik yollarla çözüldü. Victoria Gölü sınır kabul edilecek şekilde Doğu Afrika paylaşıldı. Diğer Avrupa ülkeleri de Afrika’da sömürge elde etmeyi amaçlıyorlardı.

Fransa, Moritanya, Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad ve Fas işgal etti. Sömürge yarışına geç katılan İtalya ise Libya’yı kendine bağladı.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz