80’li yıllarda İstanbul’da şehir hatları vapuruna binenler Haydarpaşa açıklarında, denizin üzerinde bir ada gibi duran enkazı kolaylıkla görebiliyorlardı. Biraz daha dikkatli bakınca bunun bir yük gemisi enkazı olduğu belli oluyordu. Independenta isimli geminin enkazı orada öylece duruyordu. Bu enkaz 15 yıl boyunca aynı noktada durdu.

independenta01 - 15 Kasım 1979 Independenta Kazası

Independenta adlı petrol yüklü Rumen gemisi, Evriali adında bir Yunan gemisi ile 15 Kasım 1979 tarihinde İstanbul Boğazı’nda çarpıştı. Independenta tam 150 bin gros tonluk, üç futbol sahası boyunda, o tarihin en büyük 3. yük gemisiydi. Çarpışmanın etkisiyle Marmara denizi bir anda cehenneme döndü. Çarpışma esnasında ortaya çıkan ses ve sarsıntı bir çok insan tarafından deprem zannedildi. Denize bakan hemen hemen tüm evlerin camları patlamanın etkisiyle kırılmıştı. Independenta’nın mürettebatından 54 kişi bu kazada hayatını kaybetti.

independenta03 - 15 Kasım 1979 Independenta Kazası

Enkaz 1 Ay Boyunca Yandı

Kazanın yaşanmasından itibaren 15-20 günlük bir süreçte Bakırköy, Zeytinburnu ve Kadıköy sahillerine Independenta ‘nın mürettebatının cansız bedenleri vurdu. Gemi tam 1 ay boyunca yanmaya devam etti. O devirde köpük sıkan söndürücü gemiler olmadığı için söndürücü gemiler denizden aldıkları suyu yanan geminin üzerine sıkıyorlardı ve buradaki yanlışlığı kimse fark edemedi. Çünkü gemiden denize boşalan ham petrol, deniz suyu ile birlikte söndürücü gemiler tarafından tekrar tekrar yanan geminin üzerine sıkılıyordu. Bunun ne kadar düşüncesizce bir davranış olduğu yıllarca tartışılan bir konu oldu.

independenta02 - 15 Kasım 1979 Independenta Kazası

Independenta batığı, sıcaktan erimiş ve büzülmüş bir halde yıllarca olduğu yerde durdu. Çıkarılması için kimse bir çaba harcamadı. Zira gemi, durduğu yer itibariyle de oldukça tehlikeli bir konumdaydı. Şehir hatlarına ait vapurlar ve deniz otobüsleri batığa çok yakın geçiyorlardı. Yıllar sonra, gemiden geriye kalan batık çıkarılarak Tuzla Tersanesi’ne götürüldü. Burada parçalara ayrılırken geminin içinde kalan petrol tekrar yanmaya başladı, yine söndürüldü. 15 Kasım 1979 tarihinde yaşanan bu facia hiç de kolay atlatılmadı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here